Artykuły

Ile cytruliny stosować przed seksem?

Mimo że coraz łatwiej dostępne są środki farmaceutyczne zwiększające potencję, które kiedyś lekarze przepisywali na receptę tylko w klinicznych problemach z erekcją, to warto w pierwszej kolejności „dać szansę” związkom, które naturalnie występują w pożywieniu, nie wykazują szerokiego spektrum potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych, ale również działać mogą prozdrowotnie. Przykładem takiego związku jest aminokwas cytrulina, który znany jest przede wszystkim entuzjastom sportów siłowych i sylwetkowych.

Jak działa cytrulina?

Cytrulina jest aminokwasem, który w organizmie pełni bardzo liczne funkcje. Jedną z takich funkcji jest udział w cyklu ornitynowym (mocznikowym), w którym udział jeszcze bierze arginina i ornityna. Cykl ornitynowy pozwala na wydalanie toksycznych „odpadów” z moczem poprzez przekształcenie amoniaku do mocznika. Mechanizm ten nie tylko wpływa na „oczyszczanie” organizmu, ale również na ograniczanie zmęczenia podczas wysiłku. Aminokwasy cytrulina i arginina mają jeszcze jedną, ciekawą z punktu wydolności fizycznej człowieka, właściwość.

Jednym z produktów końcowych przetwarzania tych aminokwasów jest synteza tlenku azotu. Tlenek azotu, który wydzielany jest z komórek w układzie krwionośnym, wpływa na rozszerzenie i rozluźnienie ścian naczyń krwionośnych, czyli tak zwaną wazodylatację. Dzięki temu, że cytrulina działa wazodylatacyjnie, wykorzystywana może być pod postacią suplementacji w wielu różnych celach.

Numerem jeden, jeśli chodzi o motywacje do stosowania cytruliny, wydaje się być poprawa ukrwienia i dotlenienia mięśni szkieletowych podczas wysiłku fizycznego oraz wydalanie narastających ilości amoniaku.

Kolejną, poza sportowcami, grupą potencjalnych beneficjentów działania cytruliny są tak zwani „nadciśnieniowcy”. W tym kontekście zwraca się uwagę przede wszystkim na rozszerzanie i rozluźnianie ścian arterii pompujących krew. Oprócz sportowców i osób z nadciśnieniem pewne korzyści mogą odnieść również mężczyźni z zaburzeniami potencji (które z nadciśnieniem często współwystępują). Do uzyskania erekcji niezbędne jest bowiem rozszerzenie naczyń krwionośnych w prąciu.

Jak dawkować cytrulinę przed stosunkiem?

Cytrulina ściśle powiązana jest z argininą, toteż z reguły poleca się stosować te aminokwasy równolegle. Pozwala to na ustabilizowanie produkcji tlenku azotu na przestrzeni czasu, w którym jest to potrzebne. Dawkowanie cytruliny pod postacią najpowszechniej dostępną, czyli jabłczanu cytruliny, z reguły nie przekracza 10 g produktu (najlepiej w formie napoju przyrządzonego z wody i proszku z cytruliną) dziennie, na około 45 – 60 minut przed seksem lub treningiem. W przypadku argininy jest podobnie, jednak ona z reguły w suplementach występuje pod postacią alfa-ketoglutaranu.

Osoby, które po raz pierwszy sięgają po te aminokwasy, powinny zacząć od dawek o około połowę mniejszych, gdyż może się okazać, że są one wystarczające do uzyskania pożądanych efektów. Dodatkowe korzyści może przynieść stosowanie azotanów oraz magnezu i potasu, które obniżają ciśnienie, czy ashwagandhy i konopi, które łagodzą stres i napięcie i przez to pośrednio mogą poprawiać potencję.

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close