Artykuły

Jabłczan kreatyny efekty po cyklu

Kreatyna posiada ugruntowaną pozycję na rynku suplementów diety dla sportowców. Jest nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna i stosowana może być w dyscyplinach o różnych charakterystykach wysiłku. Jedną z najbardziej popularnych form dostępnych w asortymencie branżowym jest jabłczan kreatyny.

Czym jest jabłczan kreatyny?

Kreatyna jest aminokwasem naturalnie występującym w pożywieniu, charakterystycznym dla mięs i ryb. Wytwarzana jest również przez organizm, jednak odbywa się to „kosztem” 3 innych aminokwasów (metioniny, glicyny i argininy). W suplementach diety pojawia się ona w różnych formach, gdyż forma wolnego aminokwasu nie jest tak dobrze przyswajalna. Jabłczan kreatyny stanowi połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym, dzięki czemu dobrze się rozpuszcza w wodzie. Występuje w postaci proszku charakteryzującego się kwaskowatością i często zakupić go można w różnych, orzeźwiających wariantach smakowych. Dostępny jest również w formie kapsułek. Obok monohydratu kreatyny, czy ekskluzywnej kreatyny HCL jest jedną z najczęściej stosowanych form kreatyny.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna jest jednym z najważniejszych elementów metabolizmu energetycznego komórek mięśni szkieletowych, gładkich oraz mięśnia sercowego. Obniżenie jej poziomu w mięśniach na skutek wykonywania intensywnych ćwiczeń o charakterze sportowym skutkuje pojawianiem się objawów postępującego zmęczenia. Podawana do organizmu z zewnątrz działa ergogenicznie, co oznacza, że sprzyja wzrostowi i / lub utrzymaniu wydolności fizycznej. Sprzyja regeneracji zasobów energetycznych, dzięki czemu wykonywać można lepsze treningi i z większą częstotliwością. Efekt ten przydatny jest głównie w dyscyplinach anaerobowych, jednak zastosowanie znajduje również w wytrzymałościowych, a także w sportach o mieszanej charakterystyce wysiłku.

NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI JABŁCZAN KREATYNY

Jakie efekty przynosi jabłczan kreatyny?

Stosując jabłczan kreatyny w kontekście sportowym spodziewać się można szeregu korzyści. Aminokwas ten został szczegółowo przebadany i obecnie nie ma wątpliwości, co do jego skuteczności. Opóźnienie zmęczenia wywołane stosowaniem kreatyny przekłada się na kształtowanie siły i mocy, a także na poprawę nawodnienia i regeneracji mięśni i finalnie na osiąganie lepszych wyników sportowych.

Na najbardziej wyraźne efekty po cyklu stosowania jabłczanu kreatyny liczyć mogą osoby spożywające mało (lub wcale) mięs i ryb, gdyż często ich zasoby kreatyny w mięśniach są uszczuplone.  Ponadto efektywność działania może być dobrze widoczna u osób początkujących, które dopiero odkrywają swój potencjał sportowy, a także u osób ekstremalnie obciążonych aktywnością fizyczną, którzy systematycznie podnoszą granice możliwości swojego organizmu. Pamiętać należy, że wielkość efektu jest kwestią wysoce indywidualną, jednak w przypadku sportów siłowych po cyklu na jabłczanie kreatyny liczyć można na przyrosty siły rzędu nawet kilkunastu procent.

Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close