Artykuły

Jak długo można stosować spalacze tłuszczu?

Wiele osób będących w okresie redukcji, pragnie w jak najbardziej efektywny i szybki sposób stracić tkankę tłuszczową. Niezbędnym elementem tego procesu jest deficyt energetyczny, czyli odpowiednia dieta ukierunkowana na redukcję wagi.

Dodatkowym wsparciem procesu odchudzania jest trening, który może wpłynąć na szybszą utratę tkanki tłuszczowej, co w efekcie wspomaga modelowanie sylwetki, szczególnie gdy obejmuje trening siłowy. Skutecznym elementem, jaki może wesprzeć cały proces są suplementy diety, w tym spalacze tkanki tłuszczowej. Spalacze to preparaty, których głównym zadaniem jest wspomaganie procesu redukcji wagi.

Mają one złożone, wielokierunkowe działanie i w zależności od składu mogą wpływać na:

  • wzrost termogenezy,
  • wzrost lipolizy,
  • wzrost energii,
  • wzrost motywacji,
  • hamowanie łaknienia.

Jak stosować spalacze tkanki tłuszczowej?

Spalacze tkanki tłuszczowej powinny być zawsze stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. W zależności od składu mogą być przyjmowane w różnych systemach, do nawet trzech porcji na dobę. Najczęstszym modelem dawkowania preparatów tego typu jest przyjmowanie go dwa razy na dzień, rano oraz przed treningiem lub w porze popołudniowej (ale nie w porze wieczornej, jeśli zawierają stymulanty). Sugeruje się by między pierwszą a drugą dawką zastosowano około 6 h przerwy. Preparaty bez substancji stymulujących np. CLA, karnityna, chrom mogą być stosowane niezależnie od pory dnia, nawet w godzinach nocnych czy wieczornych, gdyż nie wpływają na jakość snu.

Jak można długo stosować spalacze tkanki tłuszczowej?

Musimy mieć tutaj na uwadze dwa aspekty, pierwszy z nich to reakcja organizmu na stymulanty. Osoby stosujące preparaty oparte o kofeinę, zauważają z upływem czasu, że nie czują już takiego pobudzenia i przypływu energii. Nie oznacza to jednak, że preparat przestał działać!

Substancje aktywne cały czas mają wpływ na proces termogenezy oraz lipolizy. Jeśli zależy nam jednak na utrzymaniu efektu pobudzenia, warto dobierać preparaty pod względem ilości substancji pobudzających. W pierwszej kolejności wybieramy fat burner oparte o mniejszą dawkę kofeiny lub guarany, i stopniowo zwiększamy porcję, a następnie sięgamy po preparat z wyższymi dawkami stymulantów.

spalacz tłuszczu redox

Pamiętajmy jednak, że są pewne granice tolerancji organizmu. Przyjmuje się, że dziennie nie powinniśmy przekraczać 600 mg kofeiny. Gdy zauważamy, że wspomniana dawka na nas nie działa, warto rozważyć czasową przerwę w stosowaniu preparatu.

Drugi aspekt to okres redukcji. Coraz więcej argumentów przemawia za wprowadzeniem czasowych „diet break’ów”, czyli przerw od diety, polegających na okresowym jadłospisie z wyższym udziałem kalorii, w czasie którego mamy przywrócić do normy hormony i odwrócić adaptacje metaboliczne. Jest to pewnego rodzaju kontrolowana przerwa od deficytu energetycznego. W tym okresie warto również zaniechać stosowania spalaczy opartych o stymulanty. Nie ma jednego, uniwersalnego modelu stosowania takich przerw, jednak wielu specjalistów zaleca, by przeprowadzać je co 8-16 tygodni w zależności od poziomu tkanki tłuszczowej.

Podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która mówiłaby, jak długo można stosować spalacze tkanki tłuszczowej. Wszystko zależy od  naszego samopoczucia, reakcji na substancje zawarte w preparacie, metody stosowania i całego procesu odchudzania. Doświadczeni dietetycy i trenerzy sugerują czasowe przerwy, w tym przypadku warto rozważyć okres 2-4 tygodni odpoczynku po 2 miesiącach stosowania preparatu ze stymulantami.

Tagi

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close