Artykuły

Kurkuma a właściwości odchudzające

Kurkuma to przyprawa znana i ceniona od pokoleń w Azji, szczególnie Indiach. Jest pozyskiwana z kłącza rośliny nazywanej Ostryż długi lub Szafran indyjski. Tej części rośliny zawdzięcza zresztą niepowtarzalny złoto-żółty kolor, który z powodzeniem wykorzystywany był dawniej do barwienia tkanin, dziś używany jako barwnik spożywczy i w przemyśle kosmetycznym.

Ten złoty kolor możemy kojarzyć z curry, którego kurkuma jest częścią i której nadaje barwę.

Jednak nie cechy wizualne, czy smakowe kurkumy są tymi, które interesują nas najbardziej. Kurkuma bowiem skrywa w sobie wiele prozdrowotnych właściwości.

Czym jest kurkumina?

Warto zacząć od tego, że główną substancją aktywną odpowiedzialną za działalność związaną ze zdrowiem w kurkumie, jest kurkumina. Jej zawartość nie jest wysoka, ponieważ wynosi trochę ponad 3% masy. Dlatego sugeruje się raczej dostarczanie tej substancji w gotowych suplementach niż z konwencjonalną dietą.

Suplementacja kurkuminy warta jest rozważenia, gdyż jej prozdrowotne działanie jest obszerne obejmujące właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz antyoksydacyjne.

Warto dodać, że to tylko część właściwości, jakie przypisuje się tej substancji. Badany jest także jej wpływ na pomoc w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Kurkumina wykazuje także działanie mogące wspomóc walkę z otyłością.

Czy kurkumina może pomóc w odchudzaniu?

Badania wskazują, że kurkumina wpływa na regulację poziomu cukru. Przeprowadzono w 2018 roku metaanaliza  randomizowanych badań, której celem było określenie, wpływu suplementacji kurkuminy na glikemię u osób z zespołem metabolicznym. Uwzględniono przy tym 26 badań z łączną liczbą uczestników na poziomie 1890 osób. Wyniki pokazują, że spożycie kurkuminy korelowało z wyraźnym obniżeniem poziomu glukozy na czczo, trójglicerydów, a także, co może być ważne dla osób zmagających się z insulinoopornością, wiązało się także z poprawą współczynnika HOMA-IR.

Ponadto, wskazuje się na działanie kurkuminy związane z kontrolą łaknienia.

Kolejne badanie przedstawiające wpływ kurkuminy na proces odchudzania to wykonana w 2019 roku metaanaliza opierająca się na 21 badaniach i grupie 1604 osób. Stwierdzono, że suplementacja kurkuminy jest powiązane z dużym obniżeniem BMI oraz masy ciała, wśród osób z zespołem metabolicznym oraz zaburzeniami pokrewnymi.

Częstym zjawiskiem w procesie zmniejszania masy ciała, jest powrót do stanu pierwotnego. Niestety dotyka to wielu osób i często wpływa na ich motywację do dalszej walki o zdrowie. Sugeruje się, że kurkumina oddziałuje także na zahamowanie efektu jojo, za pośrednictwem swoich właściwości przeciwzapalnych oraz zatrzymywaniu działania glikokortykoidów.

Piperyna zwiększa moc kurkuminy

Sama kurkumina nie wykazuje wysokiej wchłanialności przez organizm, stąd w suplementach jest często łączona z czarnym pieprzem, zawierającym piperynę, który w znaczący sposób poprawia proces jej przyswajania.                             

Na rynku suplementów nie brakuje takich, które pomagają w trudnej walce ze zbędnymi kilogramami. Warto wyjść ze strefy najbardziej rozpowszechnionych preparatów i spróbować czegoś nowego, a zarazem znanego w medycynie ludowej od wieków – kurkumy.

Źródła:

Tagi

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close