Artykuły

Magnez w płynie czy w kapsułkach, co wybrać?

Zapewne większość z Was, jeśli tylko interesuje się swoim zdrowiem i sprawnością fizyczną, słyszała że suplementacja magnezem jest dość powszechną praktyką. 

Dlaczego tak się dzieje?

Braki w diecie

Jak się okazuje, a wiemy to dzięki dużym, populacyjnym badaniom, większość z nas może mieć niedobory dietetyczne tego minerału. Problem ten jest widoczny zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych, gdzie dominuje jedzenie wysoko przetworzone, a pokarmy bliskie naturze nie są zbyt chętnie i często spożywane. 

Zastanów się teraz sam, jaki procent Twojej diety stanowią produkty pochodzenia przemysłowego, a ile zjadasz pożywienia w takiej postaci, w jakiej stworzyła ją natura…

W krajach rozwiniętych szacuje się, że blisko 30% młodzieży spożywa zbyt mało magnezu. I to mimo tego, że ich dieta spełnia, aż w nadmiarze, wymagania energetyczne rozwijającego się osobnika…

Jednocześnie naukowcy zajmujący się badaniem niedoborów minerałów szacują, że większość ludzi (przeciętnych ludzi), może wymagać aż 300 mg dodatkowego magnezu dziennie, w postaci suplementacji tylko po to, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych…

I tak zalecane (łączne) dzienne spożycie magnezu, wahające się między 300 a 420 mg, będzie co prawda zapobiegać niedoborowi magnezu, to jednak może to być zbyt mało, aby było w stanie zapewnić optymalny stan zdrowia i długie życie, co jest przecież celem każdego z nas…

Czym mogą charakteryzować się niedobory magnezu? 

Oczywiście nie jestem w stanie wymienić wszystkich objawów niedoborów magnezu, skupię się więc na hasłowym zaprezentowaniu wybranych.

Możesz czuć się bardzo zaniepokojony, jeśli obserwujesz u siebie:

 • arytmie serca,
 • zwapnienie tkanek miękkich,
 • drgawki,
 • chorobę wieńcową,
 • zmniejszoną odpowiedź immunologiczną,
 • depresję,
 • nadciśnienie,
 • niewydolność serca,
 • bóle głowy,
 • agresję,
 • dezorientację,
 • niepokój,
 • osłabienie mięśniowe,
 • szum w uszach,
 • zawroty głowy.

Tę listę można w znaczny sposób wydłużyć. Jak zauważyłeś, mogą to być zarówno objawy o małym stopniu niebezpieczeństwa, jak i wręcz zagrażające życiu!

Pomyśl więc, czy możesz skorzystać na suplementacji preparatami z magnezem…

Uzupełnianie braków w diecie

Jeśli wejdziesz na stronę dowolnego sklepu z suplementami dietetycznymi lub do apteki, z pewnością zauważysz, że masz przed sobą olbrzymie morze różnych preparatów zawierających magnez. Z pewnością zastanawiać się więc możesz, który z tych preparatów powinienem wybrać. Przed Wami nie tylko wybór konkretnego związku zawierającego magnez, wielu producentów stosuje bowiem bardzo różne formuły magnezowe, ale jeśli jeszcze dokładniej przyjrzysz się ofercie sklepów to, z pewnością zauważysz również różne formy podania.

Kilka słów podpowiedzi z mojej strony

Wybieraj formy bardzo dobrze przyswajalne przez nasz organizm. 

Zawsze sprawdzaj na opakowaniu ilość jonów magnezu. Czasami zdarza się bowiem tak, że wyszczególniona zostaje waga, na przykład całej kapsułki/tabletki. Pamiętaj, że nie suplementujesz kapsułki, a sam minerał.

A co jeśli masz do wyboru tabletkę, kapsułkę lub shot/ampułkę?

Pamiętaj, że najważniejszą rzeczą jest zapewnienie odpowiedniej ilości jonów magnezu, podanych w bardzo dobrze przyswajalnej formie. 

Jeżeli w swojej suplementacji używasz dużo kapsułek, możesz pomyśleć, czy część z nich nie możesz zamienić na tabletki, a końcowo również na shoty. 

Pamiętaj, że forma płynna magnezu będzie formą najbardziej wygodną – wystarczy wstrząsnąć ampułką i wypić. Charakteryzować się będzie również najszybszym przyswajaniem związków w niej zawartych. Ta wygoda ma jednak trochę wyższą  cenę.

Pamiętaj, że sama forma podania (kapsułka, tabletka, shot) jest rzeczą trzeciorzędną. 

Najważniejsze jest to, aby w najbardziej efektywny sposób zapewnić spożycie dodatkowego magnezu.

Dodatkowa lektura uzupełniająca 

DiNicolantonio JJ, O’Keefe JH, Wilson W. Subclinical magnesium deficiency: a principal driver of cardiovascular disease and a public health crisis [published correction appears in Open Heart. 2018 Apr 5;5(1):e000668corr1]. Open Heart. 2018;5(1):e000668. Published 2018 Jan 13. doi:10.1136/openhrt-2017-000668

Tagi

Zbyszko Tarczewski

Twórca i Redaktor Naczelny magazynów: polski - Perfect Body i międzynarodowy - Perfect Body Elite. Autor ponad 350. artykułów z dziedziny fitness, zdrowia, sportów sylwetkowych i siłowych, diety oraz suplementacji. Recenzent wszystkim wydawanych artykułów w ww. magazynach.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close