Artykuły

Spalanie tłuszczu z brzucha – jak zacząć?

Miejscowe spalanie tłuszczu niestety nie jest możliwe, jednak istnieją narzędzia treningowe, które przy zachowaniu dyscypliny gwarantują wzrost efektywności i efektowności rzeźbienia sylwetki. W zależności od tego, jaki jest początkowy poziom zatłuszczenia, interwencje w postaci treningów będą się nieco różniły. Pamiętać również należy, że niekiedy duży brzuch może świadczyć o pewnych chorobach i w chwili niepewności warto przed rozpoczęciem odchudzania poprzez ćwiczenia skonsultować się ze specjalistą.

Odchudzanie osób otyłych

Osoby z masą ciała, która jest potencjalnym zagrożeniem dla życia, powinny do spalania tłuszczu z brzucha podejść w sposób stopniowy.

Przyczyną tego jest fakt, że kondycja mięśni szkieletowych, płuc i układu sercowo-naczyniowego przy BMI powyżej 30 często nie pozwala nawet na wejście na drugie piętro bez zatrzymywania się na odpoczynek. Co więcej, wykonywanie regularnych ćwiczeń w tym przypadku może sprawiać duży dyskomfort, gdyż środek ciężkości ciała przesunięty jest do przodu ze względu na otłuszczenie narządów wewnętrznych.

Od czego zacząć?

U osób z otyłością najczęściej zaleca się na początek „zrzucić” kilka kilogramów za pomocą samej diety, a kiedy uzyska się lekką poprawę parametrów związanych z wydolnością organizmu można przejść do niewymagających ćwiczeń cardio, zaczynając od rowerka leżącego, a następnie przechodząc do zwykłego rowerka, orbitreka, a na końcu do bieżni, czy też biegania w terenie. W międzyczasie dodatkowy wydatek energetyczny wywołać może korekcja wad postawy czy nauka techniki niektórych ćwiczeń i wzorców ruchowych.

Odchudzanie osób z nadwagą

Osoby z nadwagą ze względu na nieco mniejsze, niż ma to miejsce w przypadku osób z otyłością, obciążenie stawów i układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego, z reguły mogą sobie pozwolić na nieco bardziej intensywne podejście do treningu ukierunkowanego na redukcję masy ciała. Poza dietą i treningiem cardio można użyć tutaj dodatkowo treningu siłowego wzmacniającego nie tylko mięśnie, ale również i szkielet.

SPALACZ TŁUSZCZU – NIE ZAWIERA STYMULANTÓW I KOFEINY

Osoby nieco sprawniejsze, które miały już kiedyś do czynienia ze sportem spróbować mogą również treningów o charakterze interwałowym, to jest o zmiennej intensywności. Odchudzanie bez intensywnych treningów może nie przynieść oczekiwanych efektów, gdyż wysiłek fizyczny wywołuje zużywanie substratów energetycznych na regenerację mięśni oraz komórek nabłonkowych płuc, przez co spożywane kalorie mają większą szansę na „trafienie” właśnie tam, aniżeli do zapasów tłuszczowych.

Odchudzanie osób z sylwetką skinny-fat

Osoby, które mimo prawidłowej masy ciała chciałyby poprawić wyrazistość mięśni brzucha, powinny poza deficytem kalorycznym z diety zainteresować się również treningami charakteryzującymi się wysoką intensywnością. Są to ćwiczenia, które powodują interwałowe wzrosty tętna do poziomu zbliżonego do maksymalnego lub wręcz maksymalnego. Mogą to być np. naprzemienne sprinty i truchty, a także kompleksy sztangowe, czy treningi w stylu tabata. Dużą zaletą takich programów treningowych jest oszczędność czasu oraz małe wymagania sprzętowe.

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close