Artykuły

Cytrulina i kreatyna razem czy osobno?

Wspomaganie ergogeniczne organizmu w trakcie oraz po treningu ma duże znaczenie dla zarówno efektywności wykonywanych ćwiczeń, jak i szybkości regeneracji. Pośród legalnych i bezpiecznych preparatów dla sportowców do najpopularniejszych należą kreatyna oraz cytrulina. Oba związki mogą przyczynić się do poprawy jakości treningów i szybszego dochodzenia do siebie po tych najcięższych.

Działanie kreatyny

Kreatyna jest aminokwasem, który bierze udział w procesach energetycznych związanych z pracą mięśni szkieletowych. Aktywność fizyczna powoduje obniżenie jej zasobów dostępnych dla komórek mięśniowych, przy czym nieco inny charakter ma to zjawisko w sportach siłowych oraz wytrzymałościowych. W obu przypadkach spożywanie kreatyny z suplementów diety dla sportowców przyczynia się do szybszej regeneracji wewnątrzmięśniowych zasobów tego związku, co niezbędne jest do opóźnienia zmęczenia, czy poprawy wyników.

Dlaczego suplement?

Aminokwas ten naturalnie występuje w mięsie i rybach oraz częściowo może być wytwarzany w organizmie, jednak ilości te często są niewystarczające do optymalizacji wydolności. Włączenie do diety suplementacji kreatyną w postaci monohydratu, jabłczanu, czy chlorowodorku szczególnie ważne może być dla wyczynowych sportowców, osób pracujących fizycznie, a także osób starszych czy wegetarian.

Działanie cytruliny

Cytrulina jest aminokwasem zaangażowanym w funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz regulującym ciśnienie tętnicze. Znana jest ona z wpływu na metabolizm argininy i tlenku azotu w organizmie, które niezbędne są do rozszerzenia i rozluźnienia naczyń krwionośnych. Ten efekt z kolei jest potrzebny do właściwego zaopatrywania w tlen tkanek, co ma duże znaczenie zarówno w trakcie treningów, jak i życia codziennego. Cytrulina w największych ilościach występuje w arbuzach, jednak dostarczanie jej do organizmu w tej postaci może po pewnym czasie stać się uciążliwe. Najwygodniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest włączenie do diety suplementu zawierającego cytrulinę w postaci dobrze przyswajalnego jabłczanu. Pomocna może być nie tylko dla sportowców, ale również dla osób z nadciśnieniem tętniczym, czy miażdżycą i / lub cukrzycą typu 2.

Współdziałanie kreatyny i cytruliny

Kreatyna i cytrulina często spożywane są równolegle, a nawet pojawiają się w swoim towarzystwie w preparatach wieloskładnikowych o zastosowaniu przedtreningowym. Stosuje się je na około 30 minut przed planowanym wysiłkiem. Ponadto kreatyna szczególnie przydatna może być w okresie potreningowym, gdyż stwarza środowisko do przebiegu szybszej regeneracji. Cytrulinę po aktywności fizycznej stosuje się rzadziej, niż kreatynę, jednak dla pewnych korzyści zdrowotnych można sięgnąć również i po nią, brak jest do tego przeciwwskazań. Co więcej, aminokwasy te warto stosować nawet w dni nietreningowe.

Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close