Preparaty zawierające potas to nieodłączny element suplementacji diety osób, które nie zliczają codziennie zawartości tego pierwiastka w jadłospisach, stosują dużo soli i jedzą dużo solonych przekąsek, ale ważny jest również dla sportowców czy osób z nadciśnieniem i innymi chorobami przewlekłymi.
Jak działa potas?
Potas należy do elektrolitów wewnątrzkomórkowych, podobnie jak magnez. Uczestniczy w regulacji ciśnienia tętniczego i rytmu pracy serca, a także wspomaga prawidłowe przewodzenie sygnałów nerwowych, czy przebieg skurczy mięśni szkieletowych. Niezbędny jest również w przemianach energetycznych w organizmie.
Ile potasu dziennie?
Potas jest pierwiastkiem, na który zapotrzebowanie jest spośród wszystkich pierwiastków mineralnych najwyższe. Mimo to, w przeciętnej diecie często więcej jest sodu, aniżeli potasu. Chroniczny, jednoczesny niedobór potasu i nadmiar sodu to jeden z najważniejszych czynników sprawczych nadciśnienia tętniczego. Osoby dorosłe przeciętnie potrzebują 3500 mg potasu dziennie, przy czym większe ilości mogą być potrzebne np. w upalne dni. Deficyty z reguły reguluje się przy pomocy suplementacji cytrynianem potasu, niekiedy z dodatkiem magnezu, gdyż działanie tych pierwiastków uzupełnia się.