Artykuły

Co to jest chlorowodorek kreatyny?

Nie wszystkie substancje o charakterze odżywczym mogą być łatwo przyswajane przez organizm w swojej wolnej, „oryginalnej” postaci chemicznej. W związku z tym te substancje, które mają szczególne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia oraz jednocześnie muszą być spożywane w relatywnie dużych ilościach, modyfikowane są przez naukowców tak, aby maksymalnie zwiększyć biodostępność.

Dobrym na to przykładem są modyfikacje kreatyny, związku pochodzenia aminokwasowego, który wykazuje szerokie spektrum właściwości bioaktywnych, a nie przez wszystkich ludzi spożywany jest w odpowiednich ilościach. W asortymencie preparatów kreatynowych dostępne jest kilka form, jednak jedną z najlepiej przyswajalnych jest chlorowodorek kreatyny.

Cele stosowania kreatyny

Niezaprzeczalnym numerem jeden, jeśli chodzi o cel, w którym sięga się po kreatynę, jest poprawa wydolności sportowej. Dotyczy to wszystkich dyscyplin sportowych, tak mieszanych, jak i stricte wytrzymałościowych czy siłowych. Ma to związek z tym, że kreatyna uczestniczy w podstawowych procesach zaopatrywania mięśni w energię podczas intensywnej pracy.

Opóźnia zmęczenie w czasie ćwiczeń oraz przyspiesza regenerację po nich. Działanie to cenne jest jednak nie tylko dla osób aktywnych fizycznie rekreacyjnie, czy zawodowo. Kolejnym celem stosowania kreatyny może być bowiem zapobieganie utracie masy mięśniowej związanej z wiekiem bądź długotrwałym częściowym lub całkowitym unieruchomieniem. Lepsza dostępność energii dla mięśni oznacza większą samodzielność oraz zabezpiecza przed niebezpiecznymi upadkami.

Cztery formy kreatyny – zawiera chlorowodorek kreatyny.

Kolejnym obszarem organizmu, w obrębie którego kreatyna wykazuje swoje aktywności, jest układ nerwowy. Poza mięśniami tkanką o bardzo wysokim zapotrzebowaniu na omawiany związek jest mózg. Naukowcy coraz częściej sygnalizują rolę dostarczania kreatyny do organizmu w kontekście między innymi spowalniania chorób neurodegeneracyjnych (np. choroba Huntingtona), czy też łagodzenia zaburzeń neuropsychologicznych (np. depresja).

Dawkowanie chlorowodorku kreatyny

Chlorowodorek kreatyny to połączenie kreatyny z chlorowodorkiem, czyli substancją, która wytwarzana jest na przykład przez komórki żołądka w celu ułatwienia rozkładu białek. Podobnie jak monohydrat czy ester etylowy kreatyny, chlorowodorek również należy do form chemicznych o niskiej masie cząsteczkowej, w porównaniu na przykład do cytrynianu, czy chelatu magnezowego. Kreatyna pod postacią chlorowodorku dobrze rozpuszcza się w wodzie i szybko dostarczana jest z przewodu pokarmowego do tkanek docelowych.

Suplementowanie diety chlorowodorkiem kreatyny, czyli tak zwaną kreatyną HCL, należy dostosować do poziomu aktywności fizycznej oraz kompozycji diety. Dla osób nisko- i średniozaawansowanych w treningu, a także osób spożywających umiarkowane ilości mięs i ryb zazwyczaj wystarczające będą dawki rzędu 2 – 4 g dziennie. Osoby trenujące częściej i / lub intensywniej, a ponadto weganie, którzy nie mają kreatyny w diecie, więcej korzyści mogą odnieść ze spożywania 0,8 g / kg m.c.

Źródło:

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Creatine-hydrochloride

Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close