Artykuły

Arginina działanie i dawkowanie

Arginina jest jednym z aminokwasów, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Podobnie jak inne aminokwasy, arginina odgrywa rolę w budowie białek, które organizm wykorzystuje do budowy mięśni i odbudowy tkanek. 

Co to jest arginina?

Oprócz budowania białek, arginina jest niezbędna do produkcji tlenku azotu. Tlenek azotu wpływa na rozszerzanie naczyń krwionośnych. Dzięki temu poprawia  krążenie krwi i reguluje ciśnienie krwi. Aminokwas ten, jest podstawowym składnikiem tzw. przedtreningówek pompujących.

Chociaż na co dzień dostarczamy argininę wraz z wieloma produktami spożywczymi, czasami zapotrzebowanie na nią może przekraczać zdolność organizmu do jej produkcji lub konsumpcji z żywności. Dotyczy to często osób starszych, a także osób z pewnymi schorzeniami, osób które odniosły poważne urazy, a także intensywnie trenujących sportowców. W takich sytuacjach warto wspomóc się dodatkowo suplementacją.

Korzyści płynące z suplementacji argininą

Arginina ma dwa główne działania: zwiększa produkcję tlenku azotu i bierze udział w budowie białek. Działania te sprawiają, że arginina wywiera szereg korzyści, poczynając od zdrowia serca, przez pomoc w budowaniu mięśni, po gojenie się ran i wzrost płodności u mężczyzn.

Oto przykłady korzyści i zastosowań argininy potwierdzone badaniami:

  • obniżenie wysokiego ciśnienia krwi
  • korekcja wrodzonych wad syntezy mocznika
  • leczenie chorób serca
  • leczenie zaburzeń erekcji
  • łagodzenie stanów zapalnych przewodu pokarmowego
  • kontrolowanie poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą
  • przyspieszenie regeneracji potreningowej
  • zwiększenie efektu pompy mięśniowej
  • wsparcie układu odpornościowego

Dawkowanie i sposób przyjmowania 

Dawki argininy różnią się w zależności od tego, w jakim celu ją przyjmujemy. Na przykład, w badaniach oceniających wpływ argininy na ciśnienie krwi stosowano dawki rzędu 6-30 g dziennie przez 2-24 tygodnie.

Badania wykazały, że u osób z zaburzeniami erekcji, dobre wyniki daje suplementacja  na poziomie 1,5-5 g argininy dziennie.

W leczeniu stanu przedrzucawkowego (  (preeklampsja)  dawka zazwyczaj wynosi 3-4 g dziennie przez okres do 12 tygodni lub do porodu pod nadzorem lekarza. 

Dawka zalecana w celu wsparcia efektów treningowych i przyspieszenia regeneracji to 3-8 g na dobę. Najczęściej zaleca się przyjmować argininę do 30 minut przed treningiem. Suplementacja powinna być cykliczna i trwać 8-12 tygodni. Najlepsze efekty osiągniemy łącząc argininę z cytruliną.

Chociaż w badaniach i warunkach klinicznych często stosuje się wysokie dawki, standardowo zaleca się, aby dzienne dawkowanie argininy było utrzymywane na poziomie do 10 g dziennie.

Co warto zapamiętać?

Zalecana dawka argininy dla zwiększenia efektów treningowych wynosi 3-8 g. Argininę warto suplementować wraz z cytruliną. Oba suplementy przyjmujemy około 30 minut przed treningiem.

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close