Artykuły

Badanie kliniczne – związek między mikrobiotą jelitową i kannabinoidami

Odporność na stres psychiczny, czy bóle mięśniowo-stawowe oraz bóle głowy i brzucha w dużym stopniu regulowane są przez bakterie jelitowe na współkę z układem endokannabinoidowym. Do tej pory jednak zależności te obserwowano głównie w organizmach zwierzęcych. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, w jaki sposób współpraca ta zachodzi w organizmie ludzkim, co przebadają naukowcy z Zakładu Żywności i Żywienia w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Stres i zmęczenie w sporcie – przykład tańca

Taniec to dyscyplina, która łączy w sobie obciążenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Treningi i próby taneczne odbywają się z reguły kilka razy w tygodniu i nie trwają krócej niż 2 godziny. Często na treningach tych dochodzi do takich kontuzji, jak stłuczenia i zadrapania, które zwiększają potrzeby regeneracyjne organizmu. Potrzeby te dodatkowo bywają zaniedbywane, gdyż w tańcu dąży się do jak najniższej masy ciała.

Co więcej, grupa ta podlega regularnej ocenie zarówno instruktorów, jak i jury czy widzów, co generuje pewnego rodzaju obciążenie psychiczne. W porach, w których większość osób odpoczywa, np. podczas spektaklu teatralnego, tancerze są w pracy, przez co dochodzić może do zaburzeń rytmu okołodobowego. Wszystkie te czynniki mogą stopniowo prowadzić do „nadwyrężenia” zarówno bakterii jelitowych, jak i układu endokannabinoidowego.

Wielokierunkowe połączenia jelit z układami regulacyjnymi

Obciążenia fizyczne i psychiczne w kontekście długoterminowym mogą wywoływać stany zapalne, które obejmują swoim zasięgiem niemal wszystkie tkanki w organizmie. Stany te pobudzają do aktywności ochronnej zarówno bakterie jelitowe, jak i układ endokannabinoidowy. Bakterie jelitowe wytwarzają czynniki przeciwzapalne, natomiast kannabinoidy hamują sygnały związane np. ze stresem i bólem. Z czasem jednak dojść może do obniżenia różnorodności i liczebności bakterii w jelitach, a także do obniżenia wydzielania kannabinoidów w organizmie. Poskutkować to może nasileniem zaburzeń nastroju, czy podwyższeniem wrażliwości na bodźce bólowe. Niewiele jest znanych strategii radzenia sobie z takim stanem, jednak jedną z nich może być stosowanie probiotyków, co przetestowane zostanie w badaniu klinicznym poznańskiego AWF.

Więcej szczegółów:

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close