Artykuły

Berberyna – działanie i skutki uboczne

W zieleni miejskiej lub przydomowym, zacisznym ogrodzie, często można spotkać niewysoki, pięknie ubarwiony krzew z małymi kolcami – to berberys zwyczajny. Można się rozpisywać o urodzie tej rośliny, jednak nie tylko jej walory estetyczne są interesujące. Berberys kryje w sobie związek, który w tradycyjnym zielarstwie znany jest od pokoleń.

Berberyna – to właśnie o właściwościach tej substancji warto powiedzieć kilka słów.

Jest to związek należący do grupy alkaloidów. Obecny w korzeniach i korze kilku roślin, w tym z rodziny krzewów Berberis. Ma kolor żółty i często jest używany jako barwnik. Berberyna jest od dawna stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Wykazuje ona wielokierunkowe działanie, stąd zainteresowanie suplementacją tym środkiem również zyskuje na popularności.

Długo można wymieniać prozdrowotne działania berberyny, skupimy się tylko na kilku wybranych.

Spalanie tłuszczu, nadwaga i wskaźnik BMI

Berberyna przyspiesza spalanie zapasów energii, w tym tłuszczu. Jej główne działanie to poprawa funkcji hormonów, takich jak insulina, czy leptyna.

Badanie, które przeprowadzono z udziałem grupy osób otyłych polegało na podawaniu im 500 mg berberyny 3 razy dziennie. Efektem tej suplementacji była średnia utrata wagi na poziomie około 2,2 kg, przy czym uczestnicy stracili również 3,6% tkanki tłuszczowej.

Jedno z badań, gdzie uczestnikami były osoby dotknięte zespołem metabolicznym, udowodniło, że przyjmowanie, przez uczestników 300 mg berberyny 3 razy dziennie, spowodowało obniżenie wskaźnika masy ciała BMI średnio z 31,5 do 27,4.

Cukrzyca typu II i inslulinooporność

Badania wskazują, że berberyna może być pomocna w walce z cukrzycą typu II, poprzez znaczne zmniejszenie poziomu cukru we krwi. Substancja ta wpływa na wzrost glikolizy, wspierając organizm w rozbiciu cukrów. Jednocześnie spowalnia rozkład węglowodanów w jelitach. Berberyna poprawia reakcję komórek na insulinę.

Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, iż codzienne przyjmowanie przez okres 3 miesięcy 1,5 grama berberyny skutkowało zmniejszeniem średniego poziomu cukru we krwi. Metaanaliza z 2014 potwierdza skuteczności stosowania tego preparatu w przypadku osób chorujących na cukrzycę typu II, zaobserwowano obniżenie poziomu glukozy na czczo oraz po posiłku.

Cholesterol

Liczne badania wskazują, iż berberyna może powodować obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, jednocześnie zwiększając ilość dobrego cholesterolu HDL. Dodatkowo berberyna wspiera transport nadmiaru cholesterolu do wątroby. Takie działania powinny w długim okresie wpłynąć na zmniejszenie ryzyka chorób serca.

W lutym 2020 roku opublikowano metaanalizę, która obejmowała 25 badań i ponad 3000 uczestników. Potwierdziła że stosowanie berberyny ma korzystny wpływ na lipidogram.

Dodatkowo berberyna wykazuje działanie w zakresie:

  • przeciwzapalne i przeciwbólowe,
  • łagodnie obniża ciśnienie krwi,
  • zwiększa liczbę pożytecznych bakterii w jelitach,
  • działanie przeciwutleniające
  • zapobiega uszkodzeniu neuronów, chroni te już istniejące i poprawia ich pracę

Skutki uboczne berberyny

Uważa się, że berberyna jest środkiem bezpiecznym. Jak każdy suplement powinna być spożywana zgodnie z zaleceniami i w dawkach podanych przez producenta lub w konsultacji z lekarzem.

Warto znać wykluczenia w suplementacji tego specyfiku. Berberyny nie mogą przyjmować noworodki ani kobiety w ciąży, czy karmiące, ponieważ może ona spowodować poważne następstwa zdrowotne u dzieci, a sama berberyna wykazuje działanie poronne.

Pamiętajmy, że prawidłowo stosowana berberyna może przynieść bardzo wiele zdrowotnych korzyści i powinna być traktowana, jako uzupełnienie dobrze zbilansowanej diety.

Źródła:

Tagi

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close