Artykuły

Berberyna HCL co to jest?

Berberyna jest zdecydowanie, w ostatnich miesiącach, “na fali”. Coraz więcej osób pyta o nią w sklepach i coraz więcej osób chce wiedzieć więcej o niej. 

Co to jest berberyna?

Berberyna to nazwa bioaktywnej substancji, którą możemy pozyskiwać z wielu różnych roślin. Wymieńmy tutaj choćby: berberys pospolity, berberys indyjski, korkowiec, gorzknik kanadyjski i wiele innych roślin. 

Jeśli przeanalizujemy etykiety wielu producentów zauważymy, że berberyna jest faktycznie ekstrahowana z różnych źródeł. Nie należy więc przejmować się tym, że producent deklaruje pochodzenie z jednej rośliny, a inny z drugiej. Wiemy już, że jest to sytuacja normalna. 

Dlaczego miałbym myśleć o suplementowaniu berberyną?

Berberyna nie jest substancją nową i może pochwalić się znaczącą literaturą naukową potwierdzającą jej wielorakie działanie. W sprawie szczegółów odeślę do innych moich artykułów dotyczących tej substancji. 

A dla tych bardziej niecierpliwych kilka suchych faktów tutaj.

Możliwe zastosowania suplementacji berberyną

Berberyna swoją największą sławę zawdzięcza działaniu polegającym na zmniejszaniu podniesionego poziomu cukru we krwi – jeśli taka sytuacja występuje przez dłuższy czas, może to być zalążek wielu chorób. Z tego też powodu medycyna poszukuje środków, które potrafiłyby skorygować ten stan. I właśnie tutaj przydatna jest berberyna. Siła jej działania w niektórych badaniach, jest porównywalna do klinicznie stosowanych leków. W tym aspekcie berberyna wykazuje działania wielokierunkowe, z których warto wymienić tutaj m.in. uwrażliwienie tkanek na działanie insuliny.

Innym zastosowaniem berberyny może być ochrona układu sercowo-naczyniowego. W badaniach okazuje się, że suplementacja berberyną przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL (popularnie zwanego “złym”), obniżenia poziomu trójglicerydów, przy jednoczesnym możliwym pozytywnym wpływie na zdrowie poprzez podniesienie poziomu cholesterolu HDL (popularnie zwanego “dobry”). Osoby pragnące zredukować ilość tkanki tłuszczowej również mogą skorzystać na suplementacji berberyną. To oczywiście jedynie najbardziej znane zastosowania berberyny. 

Czym jest berberyna HCL?

Jak wspomniałem wyżej, berberynę pozyskuje się z różnych roślin. Całość ekstrakcji oczywiście przeprowadza się w wyspecjalizowanych laboratoriach. Efektem końcowym takiego działania jest właśnie substancja aktywna o nazwie berberyna HCL, czyli wyjątkowo skuteczny chlorowodorek berberyny. W suplementach stosuje się najczęściej właśnie tę bioaktywną substancję. 

Tagi

Zbyszko Tarczewski

Twórca i Redaktor Naczelny magazynów: polski - Perfect Body i międzynarodowy - Perfect Body Elite. Autor ponad 350. artykułów z dziedziny fitness, zdrowia, sportów sylwetkowych i siłowych, diety oraz suplementacji. Recenzent wszystkim wydawanych artykułów w ww. magazynach.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close