Artykuły

Berberyna jak długo stosować? Dawkowanie berberyny

Berberyna jest to substancja aktywna biologicznie ekstrahowana z wielu roślin. Najczęściej z berberysu indyjskiego oraz berberysu pospolitego. Można zatem stwierdzić, że mając na myśli suplementację nią, zależy nam nie tyle na samej roślinie, z której pochodzi berberyna, ile właśnie na tym składniku aktywnym.

Pierwsze wykorzystanie berberyny tonie w mrokach dziejów, ale wzmianki o jej stosowaniu znajdziemy już wiele wieków temu, głównie w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Kto powinien spojrzeć łaskawszym okiem na suplementację berberyną? 

Wybrane zastosowania

Przede wszystkim osoby cierpiące na cukrzycę i obniżoną wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Wiemy, że stale podniesiony poziom cukru we krwi może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Dlatego warto temu przeciwdziałać. A berberyna wykazuje działanie zbliżone do niektórych leków stosowanych w tradycyjnej medycynie.

Gdy zmagasz się z nadmiernym ciśnieniem krwi, warto skonsultować z lekarzem prowadzącym, ewentualne włączenie berberyny do swojej suplementacji.

Podwyższony poziom cholesterolu LDL oraz trójglicerydów może wskazywać na rozwijające się choroby układu sercowo-naczyniowego. Suplementując berberynę możesz poprawić te parametry krwi, a być może podnieść również poziom cholesterolu HDL, co wszystko łącznie może wskazywać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

W trakcie stosowania diety, mającej za zadanie zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, warto również pomyśleć o tym, czy berberyna nie wspomoże akurat Twoich wysiłków na tym polu, jak miało to miejsce w niektórych badaniach sprawdzających zastosowania berberyny. 

Berberyna – dawkowanie

Najczęściej w badaniach stosuje się zakres podawania berberyny mieszczący się między 900 mg. a 2000 mg. Z reguły nie stosuje się jednej dawki dziennej, a suplementację dzieli się na 3-4 porcje. Najczęściej zaleca się przyjmowanie berberyny podczas posiłku lub w niewielkim odstępie od niego. 

Berberyna – jak długo stosować?

Tutaj odpowiedź będzie dość rozległa, gdyż w zależności od głównego zastosowania berberyny poleca się ją przyjmować przez okres dwóch miesięcy, aż do nawet dwóch lat. Tak przynajmniej twierdzą badania naukowe w tej materii. To znów podkreśla bezpieczeństwo związane z jej stosowaniem.

Tagi

Zbyszko Tarczewski

Twórca i Redaktor Naczelny magazynów: polski - Perfect Body i międzynarodowy - Perfect Body Elite. Autor ponad 350. artykułów z dziedziny fitness, zdrowia, sportów sylwetkowych i siłowych, diety oraz suplementacji. Recenzent wszystkim wydawanych artykułów w ww. magazynach.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close