Artykuły

Beta alanina dla nastolatka, czy mogę stosować beta alaninę?

Beta-alanina jest aminokwasem nieproteinogennym. Zaliczenie do tej klasy aminokwasów oznacza, że nie bierze ona udział w budowie białek organizmu, jednak pełni w nim inne określone role. 

Beta-alanina może być wytwarzana przez nasz organizm w wątrobie, ale możemy dostarczać ją również wraz z pożywieniem, które zjadamy, a do najważniejszych jej źródeł zaliczamy: 

  • ryby 
  • drób (kurczak i indyk) 
  • wołowinę 

Celową suplementację beta-alaninę stosuje się najczęściej w celu podniesienia poziomu w mięśniach innego związku powstającego  m.in. z beta-alaniny, a mianowicie karnozyny. 

Badania wskazują, że beta-alanina spożywana dziennie w ilości 4-6 g może zwiększać stężenie karnozyny w mięśniach już po czterech tygodniach o 64%. Gdy suplementacja będzie trwała dłużej – 10 tygodni – wzrost stężenia dojdzie aż do 80%! Warto wiedzieć, że stężenia karnozyny w mięśniach są z reguły większe u mężczyzn, niż u kobiet, a jej ilość w mięśniach spada wraz z upływającym czasem. 

Po co mi beta-alanina?

W największy uproszczeniu mówiąc – beta-alanina pozwala dłużej i efektywniej ćwiczyć! 

Najlepsze rezultaty uzyskuje się w sportach, które charakteryzują się wysiłkiem o wysokiej intensywności wykonywanym w zakresie czasu od 30 s do 10 minut. 

Stosując zatem beta-alaninę możemy spodziewać się:

  • poprawy wytrzymałości mięśniowej
  • zdolności do wykonywania większych objętości treningowych czego skutkiem może być zwiększenie tempa przyrostu mięśni – to pokazują również bezpośrednie badania
  • przyrostu siły
  • zmniejszenia uczucia zmęczenia 
  • redukcji tkanki tłuszczowej
  • wspierania zdrowia układu sercowo-naczyniowego
  • wspomagania walki z nadmiarem wolnych rodników

Jak stosować suplementację beta-alaniną?

Najlepsze rezultaty otrzymuje się, stosując dawki rzędu od 4 do 6 gramów dziennie, które można dzielić na mniejsze porcje np. po 2 g, przez kilka tygodni. Po odstawieniu suplementacji beta-alaniny poziom karnozyny w mięśniach spada do wyjściowego, po 6-15 tygodnia od zakończenia suplementacji.

Beta alanina dla nastolatka, czy mogę stosować beta alaninę?

Należy na to zagadnienie spojrzeć z dwóch stron.

Pierwsza: czy już jestem na właściwym poziomie rozwoju sportowego, aby skorzystać na suplementacji beta-alaniną?

Jeśli uznasz, że to już właściwy moment na wprowadzenie suplementacji, poprawiającej wydajność Twoich treningów – jak najbardziej!

Druga: czy suplementacja beta-alaniną jest bezpieczna?

Naukowcy uznali, że u zdrowych osób suplementacja beta-alaniną, stosowaną w zalecanych dawkach, jest bezpieczna. Najczęściej spotykanym efektem ubocznym jest pojawiające się mrowienie, któremu można przeciwdziałać, podając mniejsze dawki jednorazowe beta-alaniny. Mrowienie to nie jest w żaden sposób negatywne dla zdrowia.

Tagi

Zbyszko Tarczewski

Twórca i Redaktor Naczelny magazynów: polski - Perfect Body i międzynarodowy - Perfect Body Elite. Autor ponad 350. artykułów z dziedziny fitness, zdrowia, sportów sylwetkowych i siłowych, diety oraz suplementacji. Recenzent wszystkim wydawanych artykułów w ww. magazynach.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close