Artykuły

Biotyna – dawkowanie, działanie

Witaminy biorą udział w wielu kluczowych dla życia procesach i odgrywają niezwykle istotną rolę w utrzymaniu organizmu w zdrowiu. Jedną z takich właśnie ważnych dla człowieka witamin jest biotyna, która nazywana jest także witaminą B7 lub witaminą H.

Jest to związek chemiczny rozpuszczalny w wodzie, przez co jej ewentualny nadmiar jest wydalany z moczem. Organizm nie magazynuje tej witaminy. Biotyna objawia stosunkowo dużą odporność na działanie niskich oraz wysokich temperatur.

Witaminę B7 możemy znaleźć w produktach spożywczych zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Jest zawarta między innymi w: mięsie, mleku, jajach, rybach, takich jak łosoś i sardynka, wątrobie oraz marchwi, grochu, fasoli, soczewicy, orzechach i nasionach.

Biotyna – właściwości mogące wpłynąć na nasze zdrowie

Poziom cukru

Warto zaznaczyć, że jest niezbędna w procesie przemiany materii. Uczestniczy zarówno w syntezie, jak i metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów. Dodatkowo bierze ona udział w glukoneogenezie, czyli tworzeniu glukozy. Badania przeprowadzone na zwierzętach chorych na cukrzycę typu 2 wskazują, że suplementacja biotyną może wpływać pozytywnie na regulację poziomu glukozy we krwi.

Włosy, skóra i paznokcie

Najbardziej znaną właściwością biotyny jest jej działanie na skórę, włosy i paznokcie.

Przeprowadzone badania sugerują, że przyjmowanie witaminy B7 korzystnie wpływa na wzrost i jakość włosów.

Badanie wykonane w 2015 roku, w którym brały udział kobiety z wypadającymi i przerzedzonymi włosami, pokazało, że suplementacja białkiem morskim (MPS) zawierającym biotynę, przez okres 3 miesięcy powodowało wyraźny wzrost włosów oraz zmniejszenie ilości włosów wypadających.

Badania wskazują, że witamina ta w znaczący sposób może wspomóc leczenie chorób paznokci. Wykazano, że suplementacja biotyna wpływa na poprawę grubości, jędrności i twardości paznokci.

Sugeruje się, że biotyna oddziałuje także na pracę gruczołów łojowych. Zmniejsza ich produkcję, tym samym ograniczając ilość wydzielanego łoju. Dodatkowo biotyna wspomaga kondycję skóry i włosów poprzez dostarczanie do organizmu cząsteczek siarki, która również wpływa na ich stan.

Skąd się biorą niedobory?

Większości biotyny dostarczamy z pożywieniem, jednak pewne ilości witaminy B7 potrafią być wytworzone przez florę bakteryjną. Musimy mieć jednak na uwadze, że osoby które spożywają dużo jajek są mimo wszystko narażone na niedobór tej witaminy. W jajkach znajduje się białko awidyna, która wiąże biotynę , przez co nie może być wchłaniana. Podobne skutki może wywołać antybiotykoterapia, dlatego warto rozważyć suplementację witaminami z grupy B po odbytym leczeniu.  

Witaminy z grupy B warto stosować do posiłku w przypadku biotyny stosuje się zazwyczaj dawki do 5000 μg.

Podsumowanie

Farbowanie, trwałe, suszenie, prostowanie, szampony z wieloma syntetycznymi dodatkami, zła dieta z tym często walczą nasze włosy. Podobny los spotyka nasze paznokcie które są poddawane wielu zabiegom takim jak robienie hybrydy, lakierowanie, czy zmagają się z uszkodzeniami mechanicznymi.  Aby wspomóc atrybuty urody warto rozważyć suplementację biotyna, która wspomaga kondycję włosów i paznokci.

Źródła: 

Tagi

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close