Berberyna HCL co to jest?
Berberyna znana i stosowana jest w medycynie naturalnej od pokoleń. Jest to należący do protoberberyn izochinolinowy alkaloid roślinny. Ten związek chemiczny pozyskiwany jest z korzeni, kory i innych części kilku roślin, takich jak: berberys pospolity, berberys indyjski, Goldenseal (Gorzknik kanadyjski), Cynowód chiński, Arcangelisia.
Berberyna wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, stąd jego obecność nie tylko w tradycyjnym ziołolecznictwie, ale także w nowoczesnej suplementacji sportowej, jak i wspomagającej leczenie.
- Ekstrakt czy forma HCL?
- Kiedy stosuje się berberynę?
Na rynku zazwyczaj występują dwa typy suplementów, pierwszy z nich opiera się o ekstrakt z Berberysu z podaną standaryzacją np. 2-10% (taki mamy udział substancji aktywnych) lub wykorzystuje się chlorowodorek berberyny, występujący pod nazwą berberyna HCL. W tym wypadku ilość substancji aktywnej jest o wiele wyższa i sięga nawet 98%.
Duże zainteresowanie działaniem berberyny sprawiło, że świat nauki również skupił na niej swoją uwagę, zwiększając ilość badań tej substancji.
Kiedy stosuje się berberynę?
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych właściwości berberyny jest jej wpływ na obniżenie poziomu cukru we krwi.
Berberyna może wspomagać leczenie cukrzycy typu II i insulinooporności. Dzieje się tak, ponieważ berberyna wykazuje działanie wielokierunkowe w tym zakresie. Poprawia wrażliwość na insulinę, spowalnia rozkład węglowodanów w jelitach oraz zwiększa glikolizę, przyczyniając się do efektywniejszego rozkładu cukrów w komórkach.
Na tym nie kończą się możliwości berberyny. Dodatkowo może mieć ona w dłuższej perspektywie wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego bowiem, jak sugerują badania, berberyna przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów oraz wzrostu poziomu cholesterolu HDL. Drugim ważnym czynnikiem jest pomoc w walce z otyłością. Berberyna może wpływać na wzrost tempa spalania zapasów tkanki tłuszczowej oraz na receptory odpowiedzialne za jej powstawanie.
Ponadto berberyna wykazuje inne właściwości mogące korzystnie wpływać na nasze zdrowie, są to między innymi:
- obniżenie w łagodny sposób ciśnienia krwi
- działanie antyoksydacyjne
- wpływ na wzrost ilości flory jelitowej
- wspomaga leczenie zespołu metabolicznego
- działanie przeciwzapalne.
Biorąc pod uwagę szerokie spektrum działania berberyny i fakt, że jest ona używana w medycynie naturalnej od wieków, warto rozważyć suplementację tą substancją.
DODANO:
04/01/2021
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://allnutrition.pl/images/g/minbgbfbbbg_638392833203289539.jpg
SFD