Bergamotka jako suplement - na co pomaga?
Bergamotka to owoc cytrusowy pochodzący z drzewa Citrus bergamia, które wywodzi się z południowo-wschodniej Azji. Znana jest ze swojego świeżego, orientalnego zapachu, który jest często używany w perfumach i aromaterapii. Oprócz przyjemnego zapachu bergamotka posiada również wiele potencjalnych właściwości zdrowotnych, dzięki czemu ekstrakt z tego owocu staje się coraz bardziej popularny.
- Skąd popularność bergamotki?
- Bergamotka a cholesterol
- Bergamotka a stany zapalne w organizmie
- Inne zastosowanie
- Bergamotka jako suplement
Skąd popularność bergamotki?
Ten niezwykły owoc zawiera wiele związków bioaktywnych, takich jak flawonoidy, limonen i linalol, które mogą mieć działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Właśnie dzięki tym substancją, coraz częściej bierze ona udział w badaniach, które mają potwierdzić jej pozytywny wpływ na zdrowie. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań naukowych, aby między innymi ocenić wpływ bergamotki na poziom cholesterolu we krwi, poziom glikemii, czy wpływ na skórę. Większość z nich wykazała obiecujące rezultaty.
Bergamotka a cholesterol
W 2019 roku przeprowadzono i opublikowano przegląd 31 badań, obejmujący ponad 1700 uczestników. Stwierdzono w nich, że ekstrakt z bergamotki może obniżać poziom całkowitego cholesterolu, LDL i trójglicerydów, jednocześnie zwiększając poziom HDL w porównaniu do wartości wyjściowych u ludzi, którzy otrzymywali doustną dawkę flawonoidów od 150 mg do 1000 mg dziennie.
Bergamotka a stany zapalne w organizmie
Co więcej, w niektórych badaniach zaobserwowano wpływ tej rośliny na zmniejszenie stanów zapalnych. Dodatkowe obserwacje wskazują, że ekstrakt z bergamotki może przyczyniać się do normalizacji poziomu glikemii u osób z cukrzycą typu 2. Niemniej jednak mechanizm tego działania nie jest do końca jasny i wymaga dalszych badań.
Inne zastosowanie
Oprócz potencjału zdrowotnego bergamotka znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach. Olejek eteryczny z bergamotki jest często wykorzystywany w kremach, balsamach i innych produktach kosmetycznych ze względu na swój przyjemny zapach oraz właściwości pielęgnacyjne. Natomiast w aromaterapii olejek eteryczny z bergamotki stosowany jest za sprawą swoich właściwości uspokajających i relaksujących.
Bergamotka jako suplement
Dla osób zainteresowanych korzyściami zdrowotnymi bergamotki dostępne są suplementy diety, takie jak ALLNUTRITION Bergamot Extract, zawierający 500 mg ekstraktu z wysoką zawartością flawonoidów (25%). Dzięki temu produktowi można łatwo wprowadzić do codziennej diety korzystne właściwości tego cytrusowego owocu. Warto jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem stosowania bergamotki w celach wspomagających leczenie w formie suplementów diety, należy skonsultować się z lekarzem. Bergamotka może bowiem wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.
Materiał reklamowy.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6392855/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21056640/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4345801/
DODANO:
24/06/2024
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://allnutrition.pl/images/g/minbergamotka1mini_638548428165616170.jpg
SFD