Witaminy z grupy B pełnią liczne funkcje metaboliczne i sprzyjają utrzymaniu homeostazy w organizmie. Ryboflawina była drugą z odkrytych witamin z tej grupy, dlatego też nazwana została witaminą B2 (pierwotnie witaminą G). Wraz z pozostałymi, podobnymi sobie witaminami ułatwia i / lub umożliwia zajście wielu reakcji biochemicznych w organizmie.
- Czym jest ryboflawina?
- Jakie funkcje pełni ryboflawina?
- Jakie jest zapotrzebowanie na witaminę B2?
- Jak dbać o poziom witaminy B2?
Czym jest ryboflawina?
Omawiany związek odkryty został już pod koniec XIX wieku, kiedy to uznano go za żółty pigment występujący w mleku. Na podstawie wczesnych obserwacji chemicznych ryboflawiny nazwano ją laktochromem, jednak bardziej szczegółowe badania pozwoliły na zakwalifikowanie jej do grupy witamin B. Witamina B2 jest rozpuszczalna w wodzie i charakteryzuje się niską wrażliwością na działanie wysokich temperatur oraz wysoką wrażliwością na działanie promieniowania.
Jakie funkcje pełni ryboflawina?
Podobnie jak inne witaminy z grupy B ryboflawina jest kofaktorem (pewnego rodzaju „napędzaczem”) specyficznych enzymów potrzebnych dla utrzymania zdrowia. W przypadku witaminy B2 enzymami, które wprowadzane są „na właściwe obroty”, są mononukleotyd flawinowy (FMN) oraz dinukleotyd flawinoadeninowy (FAD).
W dużym stopniu odpowiadają one za równowagę oksydacyjną w komórkach, co wpływa na ich ochronę przed wieloma czynnikami i procesami uznawanymi za potencjalnie szkodliwe. Znany jest jej udział w ochronie m.in. błon śluzowych, skóry, oczu czy układu nerwowego. Największe ilości enzymów związanych z ryboflawiną obecne są w osoczu, czerwonych krwinkach oraz aortach.
Jakie jest zapotrzebowanie na witaminę B2?
Ryboflawina musi być regularnie dostarczana do organizmu z dietą, a zapotrzebowanie na nią zależy od kilku zmiennych. Do najważniejszych zalicza się wiek oraz płeć. Szacuje się, że dorosłe kobiety (> 19 r.ż.) powinny spożywać około 0,9 – 1,1 mg ryboflawiny dziennie, natomiast mężczyźni w tej samej grupie wiekowej 1,1 – 1,3 mg. Wyliczono również, że dzieci do końca pierwszego roku życia powinny spożywać (głównie z mlekiem matki) około 0,3 – 0,4 mg witaminy B2 dziennie, natomiast dzieci i młodzież w latach 1 – 9 i 10 – 18 odpowiednio około 0,5 – 0,6 mg i 0,9 – 1,3 mg dziennie.
Dostarczana z pokarmem ryboflawina częściowo wchłaniana jest z jelita cienkiego, a częściowo metabolizowana jest przez bakterie w jelicie grubym.
Skutki niedoborów
Niedostateczna jej podaż i / lub zaburzenia wchłaniania mogą prowadzić do niedoborów oraz (rzadko) do awitaminozy. Stany takie objawiać się mogą poprzez zaburzenia rozwoju organizmu, wypadanie włosów, schorzenia oczu i jamy ustnej, bóle gardła, anemię, zaburzenia metabolizmu składników odżywczych, czy stany zapalne błon śluzowych.
Jak dbać o poziom witaminy B2?
Aby uniknąć niedoborów, należy dbać o zróżnicowaną i niskoprzetworzoną dietę oraz niekiedy wspierać ją suplementacją. Najlepszymi źródłami witaminy B2 są produkty spożywcze bogate w białko o wysokiej wartości biologicznej. W przypadku zaburzeń wchłaniania, czy niektórych diet eliminacyjnych, a także niektórych chorób najlepszym rozwiązaniem może okazać się suplementacja.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.