Diosmina jest związkiem chemicznym z grupy flawonoidów, które znane są z licznych właściwości prozdrowotnych. O roli omawianego związku dużo mówi się w kontekście leczenia niewydolności żylnej oraz żylaków, a najłatwiej dostępnymi i najbogatszymi jego źródłami są owoce cytrusowe. Niekiedy jednak podaż z dietą może nie być wystarczająca do osiągnięcia efektu farmakologicznego.
- Charakterystyka diosminy
- Jak działa i co daje diosmina?
- Komu może pomóc diosmina?
Charakterystyka diosminy
Diosmina, która jest charakterystyczna głównie dla cytryn, pomarańczy czy grejpfrutów, należy do tej samej grupy związków co kwercytyna (m.in. z cebuli, jabłek), rutyna (m.in. z gryki, tytoniu), czy apigenina (m.in. z natki pietruszki, rumianku).
Związki te powszechnie kojarzone są z działaniem sprzyjającym zdrowiu i często zwraca się uwagę, na ich podaż komponując jadłospisy, zwłaszcza w dietetyce klinicznej. Mimo że nie ma wyznaczonych norm dla spożycia diosminy i jej podobnych oraz trudno jest dokładnie określić poziom ich spożycia, warto wiedzieć, jakie mogą przynieść korzyści w przypadku zwiększenia podaży.
Jak działa i co daje diosmina?
Wspiera naczynia krwionośne
Diosmina wykazuje pewne właściwości biochemiczne i farmakologiczne, które tworzą jej potencjał we wspieraniu stanu naczyń krwionośnych. Hamuje ona rozkład noradrenaliny, która jest odpowiedzialna za napięcie ścian naczyń oraz ich perystaltykę.
Poprawi krążenie
Działanie to usprawnia mikrokrążenie i drenaż limfatyczny, dzięki czemu sprzyja redukcji zastojów limfatycznych i uwalniania czynników prozapalnych.
Wspomaga leczenie niewydolności żylnej
Diosmina za pośrednictwem tych właściwości może wspierać leczenie niewydolności żylnej (z towarzyszącym uczuciem ciężkości nóg, bólem i opuchlizną), żylaków czy hemoroidów. Korzystna może być również z punktu widzenia rekonwalescencji po operacjach naruszających tkanki układu krwionośnego, a także przy obrzękach limfatycznych.
Działanie przeciwcukrzycowe
Coraz częściej mówi się również o diosminie w kontekście innych działań prozdrowotnych. Przykładem na to są przesłanki o działaniu przeciwcukrzycowym. W niektórych modelach eksperymentalnych wykazano pewien wpływ diosminy na poprawę metabolizmu glukozowo-insulinowego oraz hamowanie powstawania hemoglobiny glikowanej.
Komu może pomóc diosmina?
Diosmina dostarczana do organizmu z cytrusów, aby mogła zostać efektywnie wykorzystana, musi zostać zmetabolizowana przez specyficzne bakterie jelitowe. Ze względu na stosunkowo niską przyswajalność tego związku warto niekiedy rozważyć dodatkową jego podaż w formie skoncentrowanej. Beneficjentami korzyści „oferowanych” przez diosminę mogą być nie tylko osoby zmagające się z objawami niewydolności żylnej.
Wyżej wymienione działania prozdrowotne tego związku pomóc mogą również osobom palącym papierosy, stroniącym od aktywności fizycznej lub przebywającym długotrwale w jednej pozycji (stojącej lub siedzącej, np. w pracy) oraz osoby niespożywające regularnie cytrusów i niedbające o dietę. W suplementach diety pojawia się ona najczęściej w towarzystwie „spokrewnionej” hesperydyny dla optymalizacji przyswajalności.
Literatura:
Serra R, Ielapi N, Bitonti A, Candido S, Fregola S, Gallo A, Loria A, Muraca L, Raimondo L, Velcean L, Guadagna S, Gallelli L. Efficacy of a Low-Dose Diosmin Therapy on Improving Symptoms and Quality of Life in Patients with Chronic Venous Disease: Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Nutrients. 2021 Mar 19;13(3):999. doi: 10.3390/nu13030999. PMID: 33808784; PMCID: PMC8003468.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.