L-karnityna to organiczny związek chemiczny. Został on wyizolowany po raz pierwszy w roku 1905. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych suplementów, stosowany w celu redukcji tkanki tłuszczowej.
- Walka ze zbędnymi kilogramami
- Obniżenie cholesterolu
- Zwiększenie wydolności fizycznej i poprawa regeneracji
- Regulacja gospodarki cukrowej
- Formy w jakich występuje L-karnityna
- Podsumowanie
L-karnityna wytwarzana jest w organizmie ludzkim, a w szczególności w wątrobie, nerkach i mózgu z aminokwasów lizyny i metioniny, przy współudziale witaminy C, która jest niezbędna podczas tego procesu.
Substancję tę możemy także dostarczyć ze źródeł zewnętrznych, takich jak suplementy oraz żywność. Występuje między innymi w mięsie oraz produktach mlecznych. Jej duże zasoby znajdziemy w baraninie, wołowinie oraz rybach. Dla osób stosujących dietę wegetariańską i wegańską l-karnityna staje się składnikiem warunkowo niezbędnym i powinna być suplementowana regularnie.
L-karnityna wykazuje wielokierunkowe działanie. Warto wymienić kilka przykładów.
Walka ze zbędnymi kilogramami
Karnityna transportuje długołańcuchowe kwasy tłuszczowe do mitochondriów. Tam zostają one spalone i uzyskiwana jest energia.
Obniżenie cholesterolu
L-karnityna w znaczącym stopniu wpływa na obniżenie cholesterolu całkowitego, LDL oraz trójglicerydów. Suplementacja tej substancji wpływa również na wzrost frakcji HDL, czyli dobrego cholesterolu. Dzieje się tak za sprawą uczestnictwa karnityny w metabolizmie lipidów.
Zwiększenie wydolności fizycznej i poprawa regeneracji
L-karnityna ułatwia usuwanie z krwi powstałych w czasie treningu cząstek kwasu mlekowego. Ponadto wpływa na zwiększenie dopływu tlenu do krwi i mięśni, co z kolei wpływa na poprawę transportu składników odżywczych, w tym niezbędnych do regeneracji aminokwasów.
Regulacja gospodarki cukrowej
Karnityna może być pomocna przy kontroli glikemii. Badania wskazują, że suplementacja l-karnityny może wpłynąć na obniżenie glukozy na czczo, insuliny oraz poprawy współczynnika HOMA-IR. Jest to istotny argument dla osób zmagających się z cukrzycą typu II oraz insulinoopornością.
L-karnityna ma również wpływ na poprawę zdrowia osób, zmagającymi się z problemami układu krążenia. Wykazano bowiem, że substancja ta swoim działaniem może obniżać ciśnienie tętnicze krwi i zmniejszać niewydolność serca.
Wiemy, już jakie prozdrowotne funkcje może pełnić L- karnityna. Warto teraz przyjrzeć się formą, w jakich może występować.
L-karnityna
To najpowszechniej stosowana forma l karnityny, gdyż jest odpowiednikiem występującej w naszym organizmie wolnej L- karnityny. Charakteryzuje ją wysoka biodostępność. Jest ona bazą do pozostałych form, występujących na rynku.
Winian L- karnityny
Jest to połączenie l-karnityny z kwasem winowym. Drugi składnik tego kompleksu poprawia działanie karnityny, zmniejszając wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego.
Propionyl karnityny
Kompleks powstały z połączenia karnityny z propionylem. Takie zestawienie może skuteczniej oddziaływać na układ krwionośny i sercowy.
Acetylo L-karnityna
Ta forma acetylowanej karnityny, która szczelnie stosowana jest w przypadku osób pracujących umysłowo, ma silne działanie antyoksydacyjne.
Fumaran L- karnityny
To połączenie karnityny w formie wolnej z kwasem organicznym fumaranowym. Taki kompleks intensyfikuje efekty procesów energotwórczych występujących w organizmie.
Podsumowanie
Niezależnie jaką formę chemiczna karnityny wybierzemy, pamiętajmy o dostosowaniu preparatu do swoich potrzeb. Na rynku możemy znaleźć zarówno wersje w kapsułkach, jak w wersji płynnej. Jaka L-karnityna jest najlepsza? Ta którą będziemy stosować regularnie.
Badania potwierdzają, że jest bezpieczna w stosowaniu. Wykazuje ona mnogość działań prozdrowotnych. Poprawiających osiągi sportowe np. na sali siłowni, ale też mogące wpłynąć na poprawę zdrowia i komfort życia osób ze sportem niezwiązanych. O suplementacji tą substancją nie powinny także zapominać osoby korzystające z diety wegetariańskiej i wegańskiej.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.