Podstawę suplementacji diety sportowców stanowi kilka związków. Niewiele jednak jest aż tak uniwersalnych oraz efektywnych, jak kreatyna. W związku z bardzo wysoką wartością tego aminokwasu poszukuje się form chemicznych, które będą w największym stopniu ułatwiać jego przyswajanie. Jednym z przykładów „nowszych” i nie tak jeszcze popularnych, jak monohydrat kreatyny, form, jest orotan kreatyny. Z reguły pojawia się on jako uzupełnienie kompleksowych suplementów kreatynowych, zawierających na przykład estry etylowe, czy chelat magnezowy kreatyny i zapewniających stabilne wchłanianie z przewodu pokarmowego.
- Ergogeniczne zastosowanie kreatyny
- Dawkowanie orotanu kreatyny
Ergogeniczne zastosowanie kreatyny
Suplementy ergogeniczne, czyli takie, które poprawiają wydolność organizmu, działają zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej. Kreatyna w perspektywie krótszego czasu może wpłynąć na opóźnienie zmęczenia podczas danej jednostki treningowej, natomiast w dłuższym okresie zabezpieczyć może przed spadkami siły i / lub wytrzymałości na przykład w okresie redukcji masy ciała i ograniczonej dostępności pożywienia.
Kreatyna uczestniczy w dostarczaniu do pracujących komórek fosfokreatyny z wysokoenergetycznymi wiązaniami fosforanowymi. Rozkład fosfokreatyny ma udział w resyntezie ATP, czyli adnozynotrifosforanu, podstawowej jednostki energetycznej. Dzięki temu procesowi po intensywnym wysiłku i chwili odpoczynku można ponownie podjąć aktywność.
Dawkowanie orotanu kreatyny
Orotan kreatyny to substancja tworzona przez kreatynę oraz kwas orotowy. Związek ten występuje naturalnie np. mleku i przetworach z niego, uczestniczy w przemianach witamin z grupy B i w funkcjonowaniu wątroby. Jego masa cząsteczkowa jest zbliżona do glukonianu oraz chelatu magnezowego kreatyny, a także nieco mniejsza, niż cytrynianu kreatyny.
Mimo że orotan wydaje się nie być popularną formą kreatyny, a jego nazwa brzmi nieco tajemniczo, to jest to dobrze przyswajalna forma. Kwas orotowy wykorzystuje się również do zwiększania przyswajalności innych substancji dostępnych w pożywieniu (np. magnezu).
Z reguły dawkowanie orotanu kreatyny sięga 6 – 7 g dziennie, co daje średnio 3 – 4 g samej kreatyny. Jest to ilość powszechnie zalecana osobom aktywnym fizycznie. Przy poziomie aktywności nieco większym niż średni, powinno się sięgać po około 5 g kreatyny dziennie, natomiast przy wysokim poziomie często zaleca się 0,1 g kreatyny na każdy kilogram wagi danej osoby.
Większych ilości kreatyny mogą potrzebować ludzie na dietach roślinnych, gdyż kreatyna jest pochodną aminokwasową charakterystyczną dla mięs i ryb. Szczególnie cennymi jej źródłami są wołowina oraz tuńczyk.
Co prawda, do pewnego stopnia produkowanie kreatyny w organizmie jest możliwe przy „użyciu” innych aminokwasów, jednak warto wiedzieć, że na przykład metionina, która uczestniczy w tym procesie, bywa aminokwasem niedoborowym w dietach wegańskich. Dodatkowo jest ona zużywana m.in. do wytwarzania karnityny, kolejnego związku ważnego dla zdrowia, a niedostępnego w roślinach.
Źródło:
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Creatine-orotate
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.