Lecytyna, czyli połączenie kilku specyficznych rodzajów substancji lipidowych, dostarczana może być do organizmu z pożywieniem, ale często również stosowana jest w formie suplementacji. Wykorzystywana jest ona również w produkcji żywności jako dodatek funkcjonalny. Związki wchodzące w skład tej mieszaniny występują naturalnie w mózgu i błonach komórkowych oraz biorą udział w regulacji gospodarki cholesterolowej organizmu.
- Właściwości lecytyny
- Zastosowania lecytyny
- Lecytyna w suplementacji
- Wpływ lecytyny na cholesterol
Właściwości lecytyny
Lecytyna jest mieszaniną kwasów tłuszczowych, trójglicerydów, gliceryny oraz nieco „cenniejszych” związków, takich jak fosfatydylocholina, fosfatydyloseryna, czy fosfatydyloinozytol oraz fosfatydyloetanoloamina. W lecytynach różnego pochodzenia zaobserwować można różne procentowe udziały poszczególnych związków, z czym wiążą się też nieco odmienne właściwości fizykochemiczne.
Zbiorcza nazwa dla tych związków – lecytyna – jest nieco mylna, ponieważ jest to greckie określenie na żółtko jaja kurzego. Otóż jako dodatek do żywności, czy też do produkcji suplementów diety wykorzystuje się głównie soję.
Jednym ze źródeł lecytyny są również zboża, jednak nie są one wystarczająco wydajne. Substancje te ułatwiają mieszanie się olejów z wodą i na odwrót, tudzież wykazują właściwości emulgujące oraz stabilizujące.
Zastosowania lecytyny
Właściwości lecytyny szeroko wykorzystuje się w technologii żywności, m.in. do modyfikacji konsystencji czy wilgotności wyrobów. Jej dodatek spotkać można np. w margarynach, czekoladach i wyrobach cukierniczych oraz piekarniczych. Jednym z pośrednich efektów działania lecytyny w produktach spożywczych jest przedłużenie ich przydatności do spożycia.
Lecytyna w suplementacji
Kolejnym istotnym wykorzystaniem lecytyny jest produkcja suplementów diety ukierunkowanych na działanie wspierające rozwój i ochronę układu nerwowego, a także sercowo-naczyniowego. Ponadto substancja ta zastosowanie znajduje w wytwarzaniu leków, kosmetyków, a także w przemyśle syntetycznym.
Wpływ lecytyny na cholesterol
Istnieją przesłanki pochodzące z badań na różnych modelach eksperymentalnych, które mówią o potencjalnym korzystnym wpływie diety wzbogaconej w lecytynę na metabolizm cholesterolu. Poszczególne związki wchodzące w skład tej substancji mogą usprawniać transport, czy też wydalanie niektórych lipidów, co przejawić się może obniżeniem poziomu cholesterolu we krwi. Efekt ten jednak zależny jest od dotychczasowej podaży lecytyny i zawartych w niej fosfolipidów, jakości jej źródeł, a także od ogólnej higieny stylu życia, stanu zdrowia i poziomu odżywienia.
W niektórych przypadkach korzystnie może wpłynąć na prewencję czy terapię chorób układu sercowo-naczyniowego, przy czym pamiętać należy, że dotyczy to lecytyny z niskoprzetworzonych jaj, czy soi, a także ze standaryzowanych suplementów, a nie lecytyny stosowanej jako dodatek funkcjonalny do żywności.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.