Czy można brać magnez i potas razem?
Niektóre pierwiastki mineralne są wręcz stworzone po to, aby w ludzkim organizmie współpracować, natomiast inne stanowią swoje całkowite przeciwieństwo. Do tych pierwszych zaliczyć można na przykład żelazo i miedź, natomiast w drugiej kategorii bez wątpienia znajduje się żelazo wraz z wapniem. Pewne interakcje obserwuje się również wśród składników mineralnych, które zaliczają się do elektrolitów, czego doskonałym przykładem jest kooperacja magnezu z potasem.
- Rola elektrolitów w komórkach
- Niedobory magnezu i potasu
- Stosowanie magnezu z potasem razem
Rola elektrolitów w komórkach
Stężenia pierwiastków mineralnych będących elektrolitami w płynach wewnątrz- i zewnątrzkomórkowych decydują między innymi o objętości czy kształcie komórek oraz przepuszczalności błon komórkowych.
Różnice stężeń i ich zmiany odpowiedzialne są m.in. za wywoływanie potencjałów czynnościowych, czyli pewnego rodzaju impulsów, które przewodzą sygnały elektryczne i biochemiczne pomiędzy komórkami. Sygnały takie regulują m.in. rytmiczną pracę serca czy komunikację mózgu z mięśniami szkieletowymi. W płynach pozakomórkowych w stanie fizjologicznym występuje przede wszystkim sód i chlor, natomiast wewnątrz komórek przeważa potas i magnez.
Niedobory magnezu i potasu
Zbyt niski poziom podaży magnezu i potasu z dietą jest jednym z istotnych czynników wpływających na rozwój nadciśnienia tętniczego oraz związanego z nim uszkodzenia tkanek, np. w obrębie nerek czy układu nerwowego. Niedobory tych pierwiastków często obserwuje się u osób, które zaniedbują swoją dietę i spożywają zbyt duże ilości produktów wysokoprzetworzonych, a unikają świeżych owoców i warzyw.
Niski poziom konsumpcji magnezu i potasu często obserwuje się u osób, które regularnie sięgają po słone i słodkie przekąski, fast-foody, czy tosty i kanapki bez warzyw, a ze sporą ilością wędlin i serów oraz sosów. W organizmie dochodzi wtedy do nadmiaru sodu i chloru w płynie zewnątrzkomórkowym, które to zaczynają przenikać do wnętrza komórek, prowadząc do wzrostu ich objętości i potencjalnych uszkodzeń w skrajnych warunkach.
UWAGA! Do sytuacji takiej dojść może też między innymi przy gwałtownym przewodnieniu organizmu. Jest to jedna z przyczyn, dla których zbyt szybkie nawodnienie zbyt dużą ilością płynów może nawet być śmiertelne i dla których bezpieczniej jest nawadniać się płynami z dodatkiem węglowodanów, takich jak proszki typu carbo.
Stosowanie magnezu z potasem razem
Bez wahania można brać magnez wraz z potasem, a wręcz jest to zalecane. Szczególne znaczenie magnez z potasem mają między innymi po posiłkach, które obfitują w sól, a w których brakuje warzyw i owoców czy orzechów, nasion oraz zbóż.
Suplementowanie diety obydwoma związkami ma sens również w upalne dni czy dni z wysokim poziomem aktywności zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Najbogatszymi spożywczymi źródłami obu pierwiastków jednocześnie są m.in. ziemniaki czy nasiona warzyw strączkowych. Produkty te są też ważnymi źródłami witaminy B6, stąd też często witamina ta towarzyszy magnezowi i potasowi w suplementach diety.
DODANO:
14/12/2022
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://allnutrition.pl/images/g/minbvcxxx_638339205779635266.jpg
SFD