Czym różni się witamina D3 od witaminy D?
Witaminą D zbiorczo określa się dwa związki o niemal identycznej budowie i funkcjach, jednak występujących w produktach spożywczych różnego pochodzenia. Mowa tutaj o witaminach D2 oraz D3, czyli odpowiednio ergo- i cholekalcyferolu. Pierwsza z nich charakterystyczna jest dla grzybów i drożdży, natomiast ta druga pochodzi z odzwierzęcych produktów spożywczych oraz syntezy skórnej. Warto zwrócić uwagę jeszcze na to, że w skrócie witaminą D nazywa się również metabolit tego związku, 25-hydroksy witaminę D, czyli 25(OH)D, którego poziomy oznacza się w diagnostyce laboratoryjnej.
![witamina D]()
- Witamina D3
- Witamina D2
- Poziom witaminy D w organizmie
Witamina D3
Cholekalcyferol (D3) to najbardziej pożądana z żywieniowego punktu widzenia forma witaminy D. Jest to najsilniejszy aktywator receptorów dla omawianej witaminy, a aktywacja ta jest niezbędna do osiągania fizjologicznych efektów. Występuje głównie w takich produktach spożywczych, jak tłuste ryby morskie, oleje rybie, czy jaja. Witamina D pod postacią cholekalcyferolu najczęściej wykorzystywana jest do produkcji suplementów diety mających na celu uzupełnianie niedoborów oraz utrzymanie pożądanych poziomów na przestrzeni całego roku.
![witamina D]()
Poza tym, że witaminę D3 można dostarczyć do organizmu z zewnątrz, jest jeszcze jedna możliwość na podniesienie jej poziomu. Jest to synteza wewnętrzna (endogenna), która odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanych enzymów, ukształtowanych na przestrzeni milionów lat ewolucji. Pierwotne organizmy dzięki witaminie D chroniły się przed promieniowaniem UV, natomiast obecnie u ludzi kontakt tych promieni ze skórą wywołuje nie tylko działanie protekcyjne na zewnątrz, ale również szereg innych aktywności prozdrowotnych wewnątrz. Wymienia się tutaj przede wszystkim budowę kośćca, a także regulację hormonalną, odpornościową oraz nerwową.
Witamina D2
Ergokalcyferol (D2) to forma witaminy D ceniona głównie przez osoby na dietach roślinnych. Istnieje bowiem tylko jedno dobre źródło spożywcze witaminy D, które nie pochodzi od zwierząt. Co prawda nie jest to roślina, jednak z pewnością nie jest też zwierzęciem. Chodzi tutaj o grzyby, pośród których najpopularniejsze są np. boczniaki, shiitake, czy pieczarki. Chociaż witamina D2 nie jest tak dobrze wykorzystywana przez organizm, jak witamina D3, to w połączeniu z regularną ekspozycją na działanie promieni słonecznych można liczyć na utrzymywanie unormowanego poziomu tego związku w organizmie.
Poziom witaminy D w organizmie
Sformułowanie „badanie poziomu witaminy D” jest nieco mylne, gdyż w rzeczywistości sprawdza się tylko stężenie jednego z metabolitów tego związku. To jedno oznaczenie jednak wystarcza, aby określić, czy ktoś jest w grupie ryzyka wystąpienia niedoboru, co udokumentowano w wielu badaniach naukowych na przestrzeni ostatnich dekad. Najbardziej pożądane są odczyty w zakresach 30 – 50 ng / ml. Warto strzec się przed niedoborami, gdyż w dłuższej perspektywie wywoływać mogą krzywicę i osteoporozę, a także choroby metaboliczne, zapalne i nowotworowe. Coraz więcej mówi się również o roli tego w związku w kształtowaniu zdrowia psychicznego.
DODANO:
31/07/2022
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://allnutrition.pl/images/g/minfddssssssss_638342564475729099.jpg
SFD