Dlaczego chodzę na siłownię i nie chudnę?
Jeżeli treningi na siłowni prowadzone są bez odpowiedniego planu, sumiennego przykładania się do każdego ćwiczenia, czy dobrze zbilansowanej diety, w pewnym momencie może okazać się, że nie przynoszą one efektów. Co więcej, dojść może do kontuzji, która doprowadzi do stanu sylwetki i kompozycji masy ciała gorszego, niż przed rozpoczęciem starań o schudnięcie.
Zły dobór diety Zły dobór treningu Ogranicz stres!
Zły dobór diety
Problem z dopasowaniem diety do swojego stylu życia i zapotrzebowania na energię oraz substancje odżywcze jest jednym z głównych sabotażystów procesu odchudzania. Kluczem do redukcji masy ciała oraz masy tkanki tłuszczowej jest bowiem deficyt energetyczny, a do utrzymania zdrowia mimo potencjalnego niedoboru pożywienia potrzebne jest jeszcze sprawne manipulowanie zawartością wybranych makro- i mikroskładników diety.
Dieta - jak zacząć?
Obliczenie zapotrzebowania energetycznego organizmu i wyznaczenie deficytu jest pierwszym i najprostszym etapem prowadzącym do zmiany sylwetki i wydolności. W tym celu posłużyć można się różnymi dostępnymi w Internecie kalkulatorami zapotrzebowania kalorycznego, które uwzględniają płeć, wiek, wzrost, masę ciała i poziom aktywności fizycznej. Następnie od uzyskanej wartości powinno się odjąć około 10% kaloryczności (niekiedy więcej) i do wartości tej dopasować dietę. Utrzymując stałą kompozycję jadłospisów i podobny styl życia przez około 2 – 3 tygodnie można spodziewać się pierwszych efektów.
Czasami okazuje się jednak, że ich nie widać. Przyczyną tego może być źle oszacowana docelowa kaloryczności diety. Po pierwsze, może to być spowodowane złym oszacowaniem swojego zapotrzebowania energetycznego, najczęściej na skutek wyolbrzymienia poziomu swojej aktywności fizycznej. Po drugie, często nie docenia się wielkości spożywanych porcji pokarmu, najczęściej z powodu używania produktów „na oko” i kierowania się uczuciem głodu / sytości.
Zły dobór treningu
Poza dietą duży wpływ na efektywność procesu redukcji masy ciała i / lub ratowania zdrowia ma również odpowiednie dopasowanie programu treningowego do indywidualnych potrzeb. Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych jest bowiem doskonałym sposobem na uzyskanie deficytu energetycznego. Wzmożone zużywanie zasobów energetycznych przez organizm zachodzi nie tylko podczas samej aktywności fizycznej, ale również po jej zakończeniu.
Trening - jak zacząć?
Na samym początku starań o uzyskanie bardziej wysportowanej figury do kwestii treningów należy podejść bardzo ostrożnie. Należy znać poziom swojej wydolności tlenowej i siły, a co za tym idzie granice intensywności treningowej, aby nie doprowadzić się do przemęczenia i zaburzeń regeneracji powysiłkowej. Przetrenowywanie się może osłabić układ odpornościowy, kontrolę nad apetytem i tolerancję bólu, a także sprzyja zaburzeniom snu i nastroju. Skutkiem tego mogą być napady objadania się, a także spadek motywacji i koncentracji, a także zwiększone ryzyko upadków oraz kontuzji.
Ogranicz stres!
W warunkach stresu proces odchudzania ulega znacznemu utrudnieniu. Samo odchudzanie już jest pewnego rodzaju stresem dla organizmu, a kiedy czynniki stresogenne się kumulują z problemami życia codziennego, organizm może zacząć wysyłać sygnały nakłaniające do ponownego najedzenia się oraz unikania dalszej aktywności fizycznej. Jeżeli dojdzie się do decyzji o ograniczeniu poziomu fizycznej dla optymalizacji regeneracji, należy pamiętać o zaktualizowaniu podaży kalorii w diecie. Brak bieżących aktualizacji diety może być istotnym czynnikiem hamującym odchudzanie.
DODANO:
30/06/2022
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://allnutrition.pl/images/g/minytrewssd_638342700327604043.jpg
SFD