Kac to dolegliwość, na którą składa się szerokie spektrum czynników. Zatrucie aldehydem octowym, który powstaje po „strawieniu” alkoholu, odwodnienie wywołane działaniem moczopędnym alkoholu, czy w końcu krótki sen to niektóre z nich.
Dodatkowo istnieją czynniki zwiększające wymiar negatywnych skutków ubocznych upicia. Na przykład taniec czy spożywanie wysokoprzetworzonej żywności bogatej w cukry i sól również mogą mieć swój udział w kreowaniu złego samopoczucia o poranku. Na szczęście kac może być w pewnym stopniu złagodzony za pomocą preparatów o działaniu odżywczym.
- Elektrolity na kaca
- Witaminy na kaca
- Inne metody leczenia kaca
Elektrolity na kaca
Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, do których dojść może na skutek spożywania alkoholu, są jedną z przyczyn, dla których o poranku wygląda się nieco szczuplej. Częściowo spowodowane jest to wzmożonym wydalaniem moczu, a częściowo czynnikami dodatkowymi, takimi jak taniec. Warto jednak wiedzieć, że ten szczuplejszy wygląd jest złudny, gdyż w rzeczywistości jest to stan odwodnienia, który niekorzystnie działa na komórki i całe tkanki w organizmie.
Z moczem oraz potem wydalane są sód i chlor, oraz potas i magnez, zatem dojść może do zawrotów i bólu głowy, osłabienia nerwowo-mięśniowego, czy problemów z koncentracją. Podstawowym środkiem w zapobieganiu oraz leczeniu kaca i związanego z nim odwodnienia są zatem elektrolity. Preparaty elektrolitowe zazwyczaj wzbogacane są w glukozę, gdyż wspomaga ona przyswajanie elektrolitów z przewodu pokarmowego. Niekiedy znajdują się w nich również witaminy.
Witaminy na kaca
Witaminą, która ma największe znaczenie z punktu widzenia terapii kaca, jest witamina C. Pełni ona silne funkcje antyoksydacyjne, co ma duże znaczenie z punktu widzenia łagodzenia skutków toksycznego działania alkoholu na komórki w tkankach. Największymi zagrożeniami dla komórek jest aldehyd octowy, który powstaje podczas metabolizowania alkoholu etylowego, a także alkohol metylowy, którym skażone są niektóre napoje alkoholowe. Są one niebezpieczne nie tylko dla komórek wątroby, ale również w obrębie układu nerwowego.
Kolejne witaminy, których poziomy mogą ulec redukcji na skutek picia alkoholu, to niektóre witaminy z grupy B. Szczególnie zwraca się tutaj uwagę na witaminę B1 (tiaminę), B3 (niacynę), B6 (pirydoksynę) oraz B9 (kwas foliowy). O ile jedna impreza alkoholowa nie powinna mocno osłabić stanu odżywienia witaminami z grupy B, tak przy regularnym piciu bardzo często obserwuje się niedobory tych związków.
Inne metody leczenia kaca
Nie tylko elektrolity i witaminy mogą być pomocne na kacu. Ból w pewnym stopniu ograniczyć można na przykład przy zastosowaniu kannabidiolu (CBD). Osłabienie oraz lenistwo ograniczyć można z kolei za pomocą różeńca górskiego, czy alfosceranu choliny (alpha-GPC).
Różeniec zawiera związki, które mogą wpływać na poziomy serotoniny, dopaminy oraz noradrenaliny, które odpowiadają za wzrost poczucia satysfakcji, motywacji oraz mobilizacji do działania, natomiast alfa-GPC pobudza pracę mózgu i mięśni poprzez nasilenie produkcji neuroprzekaźnika zaangażowanego w procesy pamięciowe, czy skurcze mięśni, czyli acetylocholiny. Dodatkowo alpha-GPC uczestniczy w ochronie wątroby.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.