Ile kalorii ma maltitol?
Maltitol jest jedną z substancji słodzących będącą zamiennikiem cukru, należy do grupy polioli. Jest to związek o licznych zastosowaniach kulinarnych i związanych z technologią żywności. Ze względu na podobne właściwości do sacharozy staje się jednym z najpopularniejszych słodzików.
- Jakie właściwości ma maltitol?
- Ile kalorii dostarcza maltitol?
- Jak stosować maltitol w kuchni?
Jakie właściwości ma maltitol?
Maltitol jest poliolem występującym naturalnie w niewielkich ilościach w cykorii i kiełkach zbóż (a dokładniej w przetworzonych kiełkach – słodzie). Pozyskiwany jest również z maltozy zawartej m.in. w skrobi z kukurydzy, pszenicy czy ziemniaków. Ze wszystkich polioli jego rozpuszczalność w wodzie jest najbardziej zbliżona do sacharozy. Również lepkość roztworu maltitolu przypomina lepkość roztworu sacharozy, co pozytywnie wpływa na wrażenia smakowe odczuwane podczas spożycia. Ta substancja słodząca niemal dorównuje słodyczą cukrowi spożywczemu – szacuje się, że może dostarczyć nawet 75 – 90% intensywności tego smaku. Jedną z niewątpliwych zalet maltitolu jest to, że nie ulega brązowieniu podczas obróbki termicznej w tak wysokim stopniu, jak cukier, co wpływa na ograniczenie powstawania niekorzystnych dla zdrowia związków chemicznych. Ponadto omawiany poliol wykazuje niższą higroskopijność (zdolność do wchłaniania wody) od sacharozy, z czym wiąże się jego lepsza stabilność mikrobiologiczna i trwałość produktów, do których jest dodawany.
Ile kalorii dostarcza maltitol?
Maltitol oraz inne alkohole wielowodorotlenowe są słabo przyswajalne z jelita cienkiego, zatem ich kaloryczność kształtuje się na innym poziomie, niż kaloryczność zwykłego cukru spożywczego. Szacuje się, że dostarczają on około 2,4 kcal / 1 g, co jest niezłym wynikiem, biorąc pod uwagę prawie 90% „skuteczności” w zastępowaniu cukru (4 kcal / 1 g). Z niską przyswajalnością wiąże się również niski indeks glikemiczny na poziomie 35.
Jak stosować maltitol w kuchni?
Maltitol może być atrakcyjną alternatywą dla cukru dla wielu osób, głównie zmagających się z otyłością czy cukrzycą. Szacuje się, że osoby dorosłe i bez zaburzeń pracy układu pokarmowego mogą spożywać nawet do 40 g maltitolu dziennie, natomiast dzieci do 15 g. Dzięki słodyczy i wpływowi na konsystencję potraw wykorzystywany jest do wypieku ciast, ciastek, czekolad, batonów, czy innych wyrobów cukierniczych, a także gum do żucia. Niekiedy dla ograniczenia wrażenia „chłodu” towarzyszącego spożyciu polioli maltitol miesza się również z innymi słodzikami, najczęściej syntetycznymi. Zdarza się, że pierwsze/początkowe dawki mogą wiązać się ze zwiększonym wytwarzaniem gazów oraz wrażeniem "bulgotania" w brzuchu, jednak organizm dość szybko zaczyna tolerować tę naturalną substancję słodzącą i po kilku porcjach podobne objawy ustępują.
DODANO:
18/05/2021
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://allnutrition.pl/images/g/mingerdgregrtgert_638349580881865738.jpg
SFD