Wśród suplementów przyjmowanych przez osoby aktywne, jednym z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych preparatów jest kreatyna, która stosowana jest zarówno przez osoby początkujące i niewytrenowane, jak i profesjonalistów, sportowców zawodowych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tej substancji, jednak największą popularnością cieszy się tradycyjny monohydrat oraz jabłczan kreatyny.
- Czym jest kreatyna?
- Co to jest jabłczan kreatyny?
- W jakim celu stosujemy kreatynę?
- Czy kreatyna jest bezpieczna?
Czym jest kreatyna?
Kreatyna to naturalna substancja wytwarzana przez nasz organizm z trzech aminokwasów, a dokładniej metioniny, glicyny i argininy. Głównie zaangażowane w jej magazynowanie są mięśnie, które zawierają w sobie ponad 90% całych zasobów tej substancji.
W sposób naturalny możemy dostarczyć kreatynę wraz z pożywieniem, m.in. poprzez spożywanie mięsa i ryb. Popularnym zabiegiem wśród sportowców na zwiększenie tej naturalnej substancji w organizmie jest jej suplementacja. Niestety dieta nawet bardzo zasobna w mięso i ryby, nie jest w stanie uzupełnić maksymalnie zapasów kreatyny w mięśniach, szczególnie wśród osób trenujących.
Co to jest jabłczan kreatyny?
Kreatyna, którą możemy zakupić w postaci suplementów, występuje w różnych formach i rodzajach. Jedną z popularniejszych substancji jest tytułowy jabłczan kreatyny. Jest to połączenie cząsteczki kreatyny z kwasem jabłkowym. Dzięki takiej mieszance zyskujemy lepszą rozpuszczalność suplementu w wodzie oraz stabilizacje w środowisku kwaśnym. Dodatkowo przy stosowaniu tego preparatu wiele osób obserwuje mniejszą retencję płynów w organizmie niż w przypadku przyjmowania tradycyjnego monohydratu.
W jakim celu stosujemy kreatynę?
Jak wspomnieliśmy, kreatyna jest substancją naturalną, która magazynowana jest w mięśniach. Jej głównym zadaniem jest działanie ergogeniczne. Wpływa ona na poprawę poziomu siły, energii, wytrzymałości, czyli na wszystko to, co jest ważne dla każdej osoby aktywnej. Przyjmowanie suplementów z kreatyną ma na celu zmaksymalizowanie jej magazynu w tkance mięśniowej.
Aktywność fizyczna powoduje uszczuplenie naturalnych zasobów kreatyny, co w konsekwencji objawia się większym zmęczeniem i brakiem siły. Dlatego też osoby aktywne decydują się na stosowanie tego typu suplementów w celu poprawienia i podniesienia naturalnych zasobów kreatyny.
Czy kreatyna jest bezpieczna?
Kreatyna należy do jednych z najlepiej przebadanych suplementów na rynku. Jest też dla organizmu związkiem naturalnym, dlatego zalecana jest nie tylko osobom aktywnym i ćwiczącym siłowo, ale również osobom na dietach wegańskich i wegetariańskich, oraz ludziom starszym, u których zwiększony jest katabolizm mięśniowy.
Przyjmowanie kreatyny w małych dawkach jest bezpieczne, sugeruje się stosowanie tego typu preparatów na poziomie 3-5g nawet cały rok w celu poprawy naturalnych zasobów tej substancji. Jabłczan kreatyny to związek, który jest ogólnie dobrze tolerowany przez wiele osób. Jednak może powodować u niewielkiej liczby osób drobne niedogodności ze strony układu trawiennego. Dlatego w tym przypadku sugeruje się stosowanie tego preparatu wraz z posiłkiem, a nie na czczo.
Kreatyna to suplement przebadany i bezpieczny, którego stosowanie niesie ze sobą wiele korzyści, nie tylko dla wyników sportowych, ale w wielu przypadkach dla zdrowia. Największe instytucje jak Australijski Instytut Sportu (AIS), Międzynarodowe Towarzystwo Żywienia w Sporcie (ISSN) oraz Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne (ADA) potwierdzają bezpieczeństwo stosowania kreatyny.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.