Jagody ACAI - skutki uboczne
Jagody acai to owoce egzotycznych drzew palmowych porastających ciepłe i wilgotne regiony Świata, zwłaszcza północnych terenów Ameryki Południowej. Charakteryzują się wyjątkowym smakiem oraz bogactwem przeciwutleniaczy. Popularne są głównie wśród osób poszukujących naturalnego pochodzenia wsparcia potencjału antyoksydacyjnego organizmu i właśnie w tych też środowiskach nazywane są superowocami.
- Właściwości jagód acai
- Aspekty zdrowotne działania acai
- Skutki uboczne stosowania acai
Właściwości jagód acai
Jagody acai zazwyczaj do krajów europejskich docierają w postaci suszonej, liofilizowanej, lub sproszkowanej. Wykorzystuje się je jako dodatek do owsianek, czy koktajli, a także soków, czy w postaci suplementów diety. Są to małe owoce o średnicy do około 1,3 cm, a same palmy sięgają średnio do 20 m wysokości. Charakterystycznej ciemnopurpurowej barwy nabierają w miarę dojrzewania.
Z punktu widzenia odżywczego stanowią bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A i E. Mimo że gatunków palm, z których zbierane są jagody acai jest ponad 20, to najczęściej spotykanym i wykorzystywanym jest gatunek Euterpa oleracea.
Aspekty zdrowotne działania acai
Dzięki cennym właściwościom jagody acai cieszą się wielowiekową i wielokierunkową tradycją zastosowania. Poza kulinarnymi cechami, takimi jak słodko-kwaskowy smak, czy intensywnie barwiący kolor, doceniano na przestrzeni dziejów ich działanie prozdrowotne. Fioletowe owoce rosnące na palmach stanowią obfite skupisko substancji będących silnymi antyutleniaczami.
Charakterystycznymi związkami z tej grupy są antocyjany oraz flawony. Wysoki potencjał antyoksydacyjny wynikający z obecności tych związków oraz dodatkowo z witamin A i E wspomaga organizm na wielu płaszczyznach zdrowia, a jednym z najważniejszych działań w tym kierunku jest zwalczanie stanów zapalnych.
Skutki uboczne stosowania acai
Jagody acai, w postaci suszonej lub liofilizowanej, powinny być spożywane w takich ilościach, w jakich normalnie używałoby się innych owoców, takich jak rodzynki, czy truskawki. W postaci suplementów diety (kapsułek, tabletek, lub proszku) najczęściej stosuje się dawki sięgające 500-1000 mg ekstraktu z pulpy owocowej dziennie. W przypadku osób o większej masie ciała i zapotrzebowaniu energetycznym, a także osób o diecie ubogiej w antyoksydanty dawki te mogą być nieco zwiększone - kwestia wymaga indywidualnego rozpatrzenia.
Przy zastosowaniu spożywczym, a także suplementacji w dawkach określonych przez producenta, jagody acai uznawane są za bezpieczne. Skutki uboczne wystąpić mogą głównie w przypadku alergii oraz przy spożyciu soku z surowych owoców (ryzyko zakażenia pasożytniczego). Jednym z niespecyficznych efektów ubocznych spożycia jagód acai jest zaburzanie przebiegu badania rezonansem magnetycznym (MRI).
DODANO:
07/11/2021
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://allnutrition.pl/images/g/mintredfhhjy_638346103665403431.jpg
SFD