Jak działa berberyna? Efekty stosowania berberyny
Berberyna to substancja chemiczna (dokładnie alkaloid), którą pozyskuje się z różnych roślin. Znajdziemy ją między innymi w:
- berberysie indyjskim
- berberysie pospolitym
- gorzkniku kanadyjskim
- mahoni pospolitej
- korkowcu.
Berberyna od setek lat wykorzystywana jest m.in. w tradycyjnej medycynie chińskiej, A coraz nowsze doniesienia naukowe potwierdzają jej dobroczynny wpływ na organizm człowieka.
- Berberyna - w czym może mi pomóc?
- Wspomaganie leczenia cukrzycy
- Wspomaganie obniżania poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów
- Wspomaganie leczenia wysokiego ciśnienia krwi
- Wspomaganie leczenia otyłości
Berberyna - w czym może mi pomóc?
Berberyna najbardziej znana jest ze swojego wpływu na zmniejszenie insulinooporności oraz wspomaganie leczenia cukrzycy. Na tym oczywiście nie kończą się jej zastosowania - o tym za chwilę.
Oczywiście nie będę tutaj wnikał w szlaki, na jakie ma wpływ berberyna. To, czym warto wiedzieć to to, że berberyna ma zdolność do aktywacji dość powszechnie znanego enzymu - AMPK, odpowiedzialnego m.in. za metabolizm.
Przyjrzyjmy się teraz głównym korzyściom, jakie można uzyskać, stosując berberynę.
Wspomaganie leczenia cukrzycy
Jak wspomniałem, jest to najlepiej udokumentowane działanie berberyny. Przy suplementacji nią stwierdzano zmniejszenie poziomu cukru we krwi - działanie zbliżone (i porównywalne) do leków stosowany w medycynie takich jak: metformina czy glibenklamid. Jest to efektem m.in. zdolności berberyny do poprawy wrażliwości tkanek na działanie insuliny, zwiększenia zdolności komórek do wykorzystania glukozy, spowolnienia uwalniania glukozy ze spożytych pokarmów oraz zmniejszenia produkcji glukozy w wątrobie.
Wspomaganie obniżania poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów
Jak dobrze wiemy, podwyższone wskaźniki tych parametrów mogą wskazywać na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazuje się, że stosowanie berberyny pomaga sprowadzić te wartości do właściwego zakresu. I znów berberyna może pochwalić się wynikami porównywalnymi do tych z zastosowaniem zatwierdzonych leków do leczenia takich dolegliwości. Dodatkowo może również prowadzić do niewielkiego wzrostu poziomu cholesterolu HDL, a przecież zależy nam na tym.
Wspomaganie leczenia wysokiego ciśnienia krwi
Gdy suplementowano berberynę wraz ze znanym lekiem obniżających ciśnienie krwi - amlodypiną - u osób z wysokim ciśnieniem krwi stwierdzono lepsze działanie niż wtedy, gdy podawano sam lek.
Wspomaganie leczenia otyłości
Niektóre badania trwające ponad 3 miesiące wskazują na zdolność berberyny do redukowania tkanki tłuszczowej. Jak to z reguły bywa, przy zastosowaniu poprawnej diety redukcyjne stwierdzono jednocześnie poprawę wielu wskaźników zdrowia pacjentów.
Nieco słabiej udokumentowane możliwe korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania berberyny
Berberyna może:
- wspomagać walkę z depresją - poprzez zwiększanie poziomu dopaminy
- wykazywać działanie antyutleniające i przeciwzapalne
- pomagać zwalczać bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty
- zmniejszać gromadzenie tłuszczu w wątrobie, a przez to zmniejszać ryzyko wystąpienia niealkoholowego stłuszczenia wątroby.
Jak widzimy, berberyna wydaje się być bardzo uniwersalnym suplementem, mogącym wspomóc zdrowie człowieka na wielu poziomach.
DODANO:
26/11/2020
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://allnutrition.pl/images/g/minrtyuioooo_638355631901224842.jpg
SFD