Problemy i dolegliwości związane z układem pokarmowym dotykają bardzo wiele osób. Coraz częściej słyszymy o alergiach i nietolerancjach pokarmowych, nieswoistym zapaleniu jelit, zespole jelita drażliwego, nowotworach czy SIBO. Wiele z tych dolegliwości ma wpływ na kondycję i pracę całego układu pokarmowego w tym głowie jelit, co może odbić się na ogólnym stanie zdrowia i samopoczucia.
Zdrowie z natury Czym dla organizmu jest kwas masłowy? Działanie kwasu masłowego W czym może pomóc kwas masłowy? Wypróbuj suplementacje - zwiększ ilość kwasu masłowego w jelitach Dlaczego SODIUM BUTYRATE od ALLNUTRITION?
Zdrowie z natury
Medycyna coraz bardziej przygląda się naturalnym związkom, które występują w jelicie i stanowią jego integralny element. Do jednych z nich należy kwas masłowy, który jest produkowany obok kwasu octowego i propionowego, przez naturalną mikrobiotę jelitową.
Związki te powstają na skutek naturalnie przebiegającej fermentacji niestrawionych węglowodanów, a szczególnie skrobi opornej, inuliny, oligofruktozy, czy nierozpuszczalnych frakcji błonnika. Czyli związków, które najczęściej dostarczamy z pełnoziarnistymi produktami, owocami i warzywami. Potwierdza to, że prawidłowo skomponowana i różnorodna dieta oparta na zdrowych zasadach żywienia, jest w takich kwestiach niezwykle istotna.
Czym dla organizmu jest kwas masłowy?
Kwas masłowy, jednak nie jest tylko dla organizmu zbędnym produktem fermentacji, lecz bardzo istotnym związkiem w kontekście utrzymania zdrowia. Jest on źródłem energii dla komórek nabłonka jelitowego, działa silnie troficznie co ma wpływ na stan błony śluzowej jelita. Ma on wpływ na proces apoptozy, czyli naturalny mechanizm usuwania uszkodzonych komórek oraz proliferacji, czyli namnażaniu się nowych, zdrowych komórek.
Działanie kwasu masłowego
Działa on immunomodulująco i przeciwzapalnie, polega to na hamowaniu aktywności mediatorów zapalnych w nabłonku jelitowym, reguluje on również poziom pH w jelicie oraz wykazuje działanie antyoksydacyjne. W przypadku wystąpienia biegunek nieznanego pochodzenia np. po zatruciu bakteryjnym lub infekcji wirusowej kwas masłowy pełni w tym wypadku funkcję regulującą, gdyż pobudza organizm do resorpcji zwrotnej sodu oraz wody, co zmniejsza ilości wypróżnień.
DZIENNA PORCJA ZAWIERA 500 MG MAŚLANU SODU
W czym może pomóc kwas masłowy?
Pozytywny wpływ kwasu masłowego mogą odczuć również osoby chorujące na IBS, gdyż związek ten może pomóc unormować motorykę przewodu pokarmowego. Z racji swoich właściwości nieustannie trwają badania, mające na celu wykazać i potwierdzić korzystny wpływ kwasu masłowego w terapii wspomagającej leczenia zapalenia uchyłków, chorobie Leśniowskiego-Crohnai wrzodziejącego zapalenie jelita grubego.
Wypróbuj suplementacje - zwiększ ilość kwasu masłowego w jelitach
Co zrobić, aby zwiększyć ilość kwasu masłowego w jelicie? Warto zadbać o zbilansowaną i zdrową dietę oraz można wprowadzić odpowiednią suplementację, opierającą się na maślanie sodu , czyli soli sodowej kwasu masłowego.
Dlaczego SODIUM BUTYRATE od ALLNUTRITION?
Takim produktem jest m.in. SODIUM BUTYRATE marki ALLNUTRITION, który zawiera w jednej kapsułce aż 400 mg tego cennego związku. Produkt ten jest łatwy do stosowania, gdyż substancja aktywna została zamknięta w łatwych do połknięcia kapsułkach, dodatkowo wykorzystano technologię mikrokapsułkowania, dzięki czemu związek ten dostaje się nie tylko do odcinka jelita cienkiego, ale również grubego, co pozwala na lepsze działanie tego związku.
Materiał reklamowy.
Źródła:
Barbara Skrzydło-Radomańska, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Kwas masłowy – zastosowanie w praktyce kliniczne, Lekarz POZ 1/2019, 67-74
Banasiewicz T, Borycka-Kiciak K, Dobrowolska-Zachwieja A i wsp. Kliniczne aspekty zastosowania kwasu masłowego w postępowaniu dietetycznym w chorobach jelit. Przegląd Gastroenterologiczny 2010; 5: 329-334
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.