Jak witamina K wpływa na zdrowie?
Witamina K wspomóc może prewencję oraz terapię zaburzeń zarówno sercowo-naczyniowych, jak i kostno-stawowych. Hamuje ona proces zwapnienia ścian naczyń krwionośnych, a ten z kolei jest znanym czynnikiem prowadzącym do ograniczenia elastyczności tkanek w obrębie tego układu i utrudnienia przepływu krwi. Niedostateczna dostępność tej witaminy może doprowadzić do choroby wieńcowej, a z czasem również do zawału mięśnia sercowego.
- Profilaktyka osteoporozy
- Skąd czerpać witaminę K?
- Kiedy możesz potrzebować jej więcej?
Profilaktyka osteoporozy
Istotna jest również rola witaminy K w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy. Mimo, że to schorzenie głównie kojarzy się z witaminą D, to związki te wykazują aktywność synergistyczną. Witamina K potrzebna jest do aktywacji białka uczestniczącego w umacnianiu mineralnym kości, dlatego też może być skutecznym wsparciem dla osób narażonych na utratę masy kostnej (m.in. osób starszych). Deficyty tego związku mogą sprawić, że nawet drobna kontuzja okaże się mieć poważne konsekwencje długoterminowe.
Skąd czerpać witaminę K?
Witamina K w pokarmach znajduje się w formach filochinonu (wit. K1) oraz menachinonów (wit. K2). Pierwsza z nich obecna jest głównie w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego (np. zielonych warzywach liściastych), natomiast druga w pokarmach odzwierzęcych (np. mięsach). Wystarczającym dla utrzymania zdrowia poziomem spożycia witaminy K1 dla osób dorosłych jest poziom około 55 – 65 µg.
Kiedy możesz potrzebować jej więcej?
Zapotrzebowanie zdecydowanie zwiększać może stosowanie niektórych leków przeciwzakrzepowych, czy choroby zaburzające wchłanianie z przewodu pokarmowego. W tych przypadkach dawkowanie powinno skonsultować się z lekarzem, natomiast przy ryzyku niedoboru w jadłospisach, czy przy ryzyku choroby wieńcowej lub osteoporozy korzystne może być zastosowanie suplementacji w dawkach nieco przewyższających zapotrzebowanie (do około 100 µg).
DODANO:
15/02/2022
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://allnutrition.pl/images/g/minrtyiuuuu_638345302152434672.jpg
SFD