Jaka beta-alanina jest najlepsza?
W celu zwiększenia poziomu energii i wydajności podczas treningu wiele osób korzysta z suplementów przedtreningowych. W ich skład bardzo często wchodzi beta-alanina.
![trening siłowy - beta alanina]()
Co powinieneś o niej wiedzieć? Czy warto ją suplementować? Jaka beta-alanina jest najlepsza?
- Co warto wiedzieć o beta-alaninie?
- Jak suplementować beta-alaninę?
- Czy badania potwierdzają skuteczność beta-alaniny?
- Czy występują skutki uboczne?
- Jaka beta-alanina jest najlepsza?
- Co warto zapamiętać?
Co warto wiedzieć o beta-alaninie?
Beta-alanina należy do aminokwasów endogennych, czyli takich, które nasz organizm jest w stanie sam wytwarzać. Mimo tego, że beta-alanina nie jest wykorzystywana do syntezy białek, jest niezwykle skutecznym suplementem zarówno w sportach sylwetkowych, jak i wytrzymałościowych. Dlaczego tak się dzieje? Beta-alanina wraz z histydyną wpływa na zwiększenie wysycenia mięśni karnozyną. Karnozyna z kolei zmniejsza gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach podczas ćwiczeń, a to prowadzi do poprawy wyników sportowych.
Jak suplementować beta-alaninę?
Zalecana dawka beta-alaniny wynosi 3-6 g. Beta-alaninę należy przyjmować codziennie, również w dni nietreningowe, w cyklach trwających od 8 do 12 tygodni. Dzienną dawkę warto podzielić na 2-3 mniejsze porcje i przyjmować wraz z posiłkami. Dzięki temu osiągniemy większe wysycenie mięśni karnozyną, a ta (jak wspomniałam wyżej) zmniejsza gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach, co pozwala na dłuższe i efektywniejsze wykonywanie ćwiczeń, a także zmniejszenie ogólnego poziomu zmęczenia.
Wyniki badań naukowych potwierdzają, że beta-alanina wpływa na poprawę ogólnego stanu zdrowia oraz efektywność treningów. Dla lepszych efektów warto łączyć beta-alaninę z kreatyną.
Czy badania potwierdzają skuteczność beta-alaniny?
Jak pokazują badania, suplementacja beta-alaniną podnosi poziom karnozyny w mięśniach nawet o 80%. Dzięki temu suplementacja beta-alaniną przyczynia się do powstawania mniejszych „zakwasów” i mniejszego zmęczenia w czasie treningu. To wszystko powoduje, że możesz „udźwignąć” większą objętość treningową. Dodatkowo, beta-alanina jest przeciwutleniaczem, więc opóźnia także proces starzenia się organizmu.
![mężczyzna na bieżni - beta alanina]()
Czy występują skutki uboczne?
Suplementacja beta-alaniną może powodować parestezje. Jest to uczucie „mrowienia” w dłoniach i stopach oraz na twarzy. Im wyższa dawka beta-alaniny, tym większa szansa na odczuwanie charakterystycznego „mrowienia”. Parestezja nie jest w żaden sposób szkodliwa dla zdrowia.
Jaka beta-alanina jest najlepsza?
Na rynku suplementów obecnie dostępna i warta uwagi jest tylko jedna forma beta-alaniny. Oczywiście możesz kupić ją w postaci tabletek, bezsmakowego proszku oraz w wersji smakowej. My polecamy wersję smakową, dodaną do wody wraz z kreatyną i cytruliną.
Co warto zapamiętać?
Beta-alanina zwiększa poziom wysycenia mięśni karnozyną, dzięki czemu zmniejsza ogólny poziom zmęczenia.
Zalecana dzienna dawka wynosi 3-6 g. Beta-alaninę przyjmujemy codziennie, również w dni nietreningowe. Najlepsze efekty przynosi połączenie przyjmowania beta-alaniny wraz z kreatyną.
Źródła:
DODANO:
09/06/2020
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://allnutrition.pl/images/g/minrgrgrgrg_638384976182063555.jpg
SFD