Chyba każdy z nas będąc początkującym, był winny przynajmniej jednej rzeczy - poszukiwaniu magicznej receptury, która w prosty sposób pozwoli nam na błyskawiczną transformację naszego ciała, z postaci dalekiej od wzorca, aż do sylwetki herosa.
Niestety nie istnieje legalna droga na skróty, takie skróty, są jedynie odpowiednie narzędzia, które możemy wykorzystywać, we właściwym czasie. Jednym z takich narzędzi będzie z pewnością przedtreningówka.
Jaka jest najlepsza przedtreningówka dla początkujących? Rozwiązanie typu: zrób to sam - wersja ekonomiczna Rozwiązanie typu: zrób to sam - wersja “na bogato” Rozwiązanie typu: gotowy produkt
Jaka jest najlepsza przedtreningówka dla początkujących?
Zastanówmy się najpierw, co już potrafi osoba początkująca. Oczywiście mam na myśli zdolności w siłowni.
Odpowiedź jest oczywista - bardzo niewiele!
Podobnie powinno być i w przypadku, gdy rozważamy suplementację takiej osoby. Oczywiście nie będę wchodził teraz w aspekt całego programu suplementacyjnego osoby początkującej, zostaniemy wyłącznie przy przedtreningówce.
Rozwiązanie typu: zrób to sam - wersja ekonomiczna
Ta podpowiedź będzie skierowana dla wszystkich tych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad tym, jak powinna wyglądać ich suplementacja przedtreningowa.
Dlatego chciałbym w tym miejscu zaproponować Wam przygotowanie własnego miksu składników, który spełni najbardziej Wasze oczekiwania i nie wydrenuje kieszeni.
Kreatyna
Kreatyna zaliczana jest do najchętniej wybieranych przez sportowców, praktycznie wszystkich dyscyplin sportowych, suplementów. Co więcej, również świat nauk medycznych coraz chętniej przygląda się oraz sięga w planach wspomagania leczenia różnorakich dysfunkcji, kreatynie. Z tego też powodu, to od niej chcę zacząć budowanie własnego stacku przedtreningowego. A jeżeli nie wiecie, dlaczego stawiam ją na pierwszym miejscu przy budowaniu własnej przedtreningówki, zdecydowanie musicie poczytać więcej artykułów dostępnych w tym serwisie!
W związku z tym, że kreatyna jest dostępna w ogromnej ilości kombinacji i form, wybór konkretnej będzie zależał wyłącznie od Was i w dużej mierze od zasobności naszego portfela.
Jeżeli liczycie każdą złotówkę, a tak bardzo często jest w przypadku osób początkujących - ucząca się młodzież - z czystym sumieniem mogę polecić monohydrat kreatyny. Jeśli Wasze zasoby finansowe są nieco potężniejsze z powodzeniem możecie wykorzystać, na przykład jabłczan kreatyny lub nawet inne, bardziej egzotyczne formy.
Co ważne w przypadku przedtreningówki warto, aby ilość kreatyny w niej użyta pozwalała na wykorzystanie jeszcze przynajmniej jednej dawki - po treningu. Jeżeli zatem przyjmiemy, że standardowo powinniśmy spożywać około 5 g kreatyny z suplementacji, możemy podzielić ją na dwie dawki: 2 g przed treningiem i 3 g po treningu. Po treningu - oczywiście w postaci monopreparatu. Ten dopisek - jeżeli oczywiście nie będziemy stosować specjalistycznego suplementu, przeznaczonego do wspierania regeneracji potreningowej. Znakomicie sprawdzi się tutaj na przykład pół łyżeczki monohydratu kreatyny.
Pobudzenie
Jeżeli sport nie jest dla kogoś głównym źródłem utrzymania, z pewnością musi go łączyć z innymi obowiązkami wykonywanymi w ciągu całego dnia. Czy będzie to nauka w szkole, studia, czy praca zawodowa, ma to mniejsze znaczenie. Co ważne to, to że bardzo często do treningów możecie przystępować zmęczeni/znużeni. W takim przypadku naturalnym odruchem może być sięgnięcie po filiżankę kawy. Ta podświadoma decyzja jest bardzo często trafioną decyzją. Jednak nie zawsze macie pod ręką bidon z kawą. Znacznie łatwiej wziąć z sobą kapsułkę/tabletkę kofeiny lub miksu kofeiny z guaraną. W ten sposób wystarczy jeden łyk wody i 1. do 2. kapsułek przed treningiem, i wstępuje w nas moc.
Oczywiście muszę uczulić Was na dwa aspekty związane z używaniem i nadużywaniem kofeiny.
Kofeina nie jest odpowiedzią na brak snu i nieodpowiednią regenerację.
Należy zwrócić szczególną uwagę na dzienne spożycie kofeiny ze wszystkich źródeł pokarmowych np. herbaty, kawy, coli i innych produktów ją zawierających. Zbyt duża jej konsumpcja w ciągu każdego dnia, może skutkować pojawieniem się niekorzystnego, m.in. dla Waszej sylwetki, profilu hormonalnego.
Aminokwasy
Pracujące podczas treningu siłowego mięśnia będą ulegały stałej przebudowie. To główny powód, dla którego muszą się znaleźć w Waszym organizmie przed rozpoczęciem treningu.
Czy będzie to miks niezbędnych wolnych aminokwasów , czy też na przykład porcja białka z odżywki wysokobiałkowej, nie będzie to czyniło zbyt wielkiej różnicy.
Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy treningi będą odbywały się rano. A jeszcze ważniejsze, gdy stosujecie dietę niskowęglowodanową!
Pracujące na siłowni mięśnie jako swoje główne paliwo, wykorzystują zgromadzony w organizmie glikogen, który powstaje głównie ze spożywanych węglowodanów. Jeśli spożywacie ich bardzo mało, organizm będzie zmuszony szukać ich z innych źródeł. W tym miejscu mam dla Was złą wiadomość - będą to Wasze mięśnie! Dlatego tak ważne jest, aby przed treningiem spożyć porcję aminokwasów!
I na tym możemy zakończyć tworzenie ekonomicznej wersji suplementy przedtreningowego.
Jeżeli macie do dyspozycji większą ilość pieniędzy, możecie pomyśleć o dodatkowych składnikach, które omówię w kolejnym rozdziale.
Rozwiązanie typu: zrób to sam - wersja “na bogato”
Jeśli wejdziecie do dowolnego sklepu z odżywkami dla sportowców, jestem przekonany, że zauważycie przynajmniej kilka różnych produktów, przeznaczonych do wykorzystania przed treningiem. Gdy spojrzycie jednak bliżej na ich etykiety, z dużym prawdopodobieństwem okaże się, że zawierają prawie zawsze te same składniki.
Do składników, które wymieniłem w poprzednim akapicie, z reguły zostają dołożone suplementy wspierające zwiększone np. wydzielanie tlenku azotu, czy też pozwalające Waszym mięśniom na dłuższą pracę.
Tlenek azotu - pompa
Najczęściej spotkamy w tym zastosowaniu argininę i cytrulinę. Jak wspomniałem, jeżeli tworzycie własne miks przedtreningowy, a Wasze zdolności finansowej nie ucierpią na tym zbyt mocno, możecie pomyśleć o dołożeniu ich do swojego stacku. Na rynku zarówno arginina, jak i cytrulina, występują w kilku formach i możecie zdecydować sami, którą chcecie wykorzystać. Czy się kierować? To znów temat na osobny artykuł.
Większa wytrzymałość
Innym równie chętnie używany przez producentów suplementem, który znajdziecie w gotowych przedtreningówkach będzie beta-alanina. Oczywiście podobnie jak w przypadku innych wymienionych tutaj suplementów nie będę omawiał dokładnie ich oddziaływania na organizm sportowca - ponownie odsyłam do lektury większej ilości artykułów. Ważne, że najczęściej wiąże się jej suplementację ze zwiększona wydolnością na treningach.
Rozwiązanie typu: gotowy produkt
Dotychczas rozważaliśmy opcję przygotowania własnego miksu przedtreningowego. Jestem jednak przekonany, że dla dużej części z Was nie będzie to dobry pomysł. Wiem bowiem, że znacznie łatwiej zdać się na wiedzę producentów suplementów i sięgnąć po gotowy produkt.
Przy wyborze konkretnego produktu pamiętajmy jednak, że osoba początkująca nie potrzebuje od razu sięgać po armatę, wystarczy jej nawet zwykły pistolet.
Z niezliczonej ilości rozmów z osobami trenującymi wiem, że część osób ceni sobie pobudzenie, które dostarczają przedtreningówki. Jednak wiem również, że istnieje równie wielka liczba osób, które lubią skupić się na swoim treningu i nie odczuwać zbędnego pobudzenia. Jest to co prawda cecha raczej zawodników o dłuższym stażu treningowym, jednak jestem pewien, że i wśród osób początkujących mogą znaleźć się takie osoby, dlatego omawiam i tutaj taką opcję.
I rzeczywiście producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom obu grup sportowców i to od nich samych może zależeć, po co sięgną.
Czasami można również spotkać przedtreningówki pozbawione kreatyny. Jeżeli będziecie przyglądać się takim produktom pamiętajcie, że kreatynę warto stosować cały czas. Dlatego musicie pomyśleć o uzupełnianiu jej z osobnego produktu. Osoby ceniące prostotę w życiu, raczej nie wybiorą tej opcji.
Wiem, że część z Was oczekuję gotowych odpowiedzi na pytania...
Lubię jednak pozostawiać Was z dodatkową wiedzą, która w sposób świadomy pozwoli na wybór najlepszego dla Was produktu, dostosowanego specjalnie do Waszemu poziomowi zaawansowania i Waszych preferencji.
Gdy wyjdziecie ze strefy oznaczonej napisem początkujący, jestem przekonany, że Wasze treningi będą znacznie bardziej intensywne/cięższe.
Wtedy możecie pomyśleć o bardziej skomplikowanych produktach przedtreningowych, pamiętając jednocześnie o budowanie odpowiedniej regeneracji potreningowej, na którą może składać i odpowiedni suplement.
Ale to rozważania już na inny artykuł...
Mam nadzieję, że połkniecie bakcyla treningów siłowych i z czasem będziecie mogli podnosić swoje osiągnięcia - tego Wam życzę!
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.