Lista czynników, które mogą obniżać męską potencję, jest bardzo szeroka. Wielu z nich nie da się uniknąć, czego przykładem jest wpływ procesów starzenia się na zdolność do rozrodu, czy wszędobylski w przyrodzie i organizmach ludzkich mikroplastik. Do tego dochodzą jeszcze takie czynniki jak zaburzenia metaboliczne i otyłość, kiepski stan odżywienia, czy stres i nałogi.
Brak libido, czy niska jakość spermy to tylko niektóre z konsekwencji wynikających z działania powyższych czynników. Jednym z podstawowych elementów w poprawianiu potencji jest zmiana nawyków żywieniowych. Niektóre małe zmiany mogą dać duży efekt, czego przykładem są skutki regulacji niedoborów niektórych witamin w organizmie.
Witamina D a równowaga hormonalna Witaminy C i E a jakość spermy Witamina B6 a libido
Witamina D a równowaga hormonalna
Bez wątpienia jedną z najważniejszych witamin w kontekście ludzkiego zdrowia rozrodczego jest witamina D3 (cholekalcyferol). Związek ten stanowi istotny element układu hormonalnego, w jego obrębie znajdują się liczne receptory dla kalcyferolu. Aktywacja receptorów zarówno w mózgu, jak i w gruczołach wydzielniczych w niżej umiejscowionych partiach ciała pozwala na zwiększenie biodostępności kluczowych hormonów. Metabolizm witaminy D jest ściśle powiązany z cholesterolem, natomiast cholesterol jest istotny dla syntezy testosteronu czy estrogenów, czyli hormonów płciowych.
Hormony te wpływają nie tylko na zewnętrzne cechy kształtujące wygląd człowieka, ale również na zachowania, w tym te, które prowadzą do rozrodu. Obserwuje się wyraźny związek pomiędzy poziomem witaminy D u mężczyzn a poziomem testosteronu, przez co omawiana substancja odżywcza może prowadzić do poprawy zdrowia reprodukcyjnego. Warto całorocznie utrzymywać poziom cholekalcyferolu w rekomendowanych „widełkach”, czyli 30 – 50 ng metabolitu witaminy D na ml krwi.
Witaminy C i E a jakość spermy
Kolejnym dieto-zależnym aspektem właściwego dbania o potencję jest ochrona organizmu przed wolnymi rodnikami, które wywołują stres oksydacyjny. Nasilenie tego procesu obserwuje się m.in. podczas przebywania w bardzo wysokich temperaturach i zanieczyszczeniach powietrza, przy odwodnieniu, nadużywaniu alkoholu i papierosów, a także przy odżywianiu się wysoko przetworzoną dietą.
https://allnutrition.pl/produkt/vitamin-c-with-bioflavonoids-200-kapsulek-witamina-c-i-bioflawonoidy/
Substancjami z grupy witamin, które mają najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne, są witaminy C i E. Mogą one łagodzić negatywny wpływ ekspozycji organizmu na czynniki potencjalnie szkodliwe. Do konsekwencji chronicznego narażenia na stres oksydacyjny zalicza się np. sztywnienie naczyń krwionośnych, a dobra ich kondycja niezbędna jest do prawidłowej pracy zewnętrznych narządów płciowych. Co więcej, antyoksydanty chronią DNA przed uszkodzeniami.
Witamina B6 a libido
Jeszcze inne niż w przypadku witamin D, E, czy C, wsparcie potencji mężczyzn „oferuje” witamina B6, czyli pirydoksyna. Warto jednak zaznaczyć, że jej działanie jest pośrednie. Witamina B6 stanowi ważny element w procesie wytwarzania neuroprzekaźnika o charakterze mobilizującym do działania nastawionego na korzyści. Mowa tutaj o dopaminie, która odpowiada m.in. za popęd seksualny. W kontekście impotencji szczególnie niebezpieczne są stany długotrwałych niedoborów witaminy B6.
Źródła:
Wehr E, Pilz S, Boehm BO, März W, Obermayer-Pietsch B. Association of vitamin D status with serum androgen levels in men. Clin Endocrinol (Oxf). 2010 Aug;73(2):243-8. doi: 10.1111/j.1365-2265.2009.03777.x. Epub 2009 Dec 29. PMID: 20050857.
Ahmadi S, Bashiri R, Ghadiri-Anari A, Nadjarzadeh A. Antioxidant supplements and semen parameters: An evidence based review. Int J Reprod Biomed. 2016 Dec;14(12):729-736. PMID: 28066832; PMCID: PMC5203687.
Giuliano F, Allard J. Dopamine and male sexual function. Eur Urol. 2001 Dec;40(6):601-8. doi: 10.1159/000049844. PMID: 11805404.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.