Magnez przed czy po treningu, kiedy stosować?
Magnez stanowi jeden z kluczowych składników mineralnych jeśli chodzi o pracę układu mięśniowego oraz nerwowego. Niezbędny jest do funkcjonowania około 300 enzymów, które regulują reakcje biochemiczne zachodzące w organizmie.
- Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na magnez
- Schemat suplementacji w okresie okołotreningowym
- Skutki niedoboru magnezu
- Magnez przed i po treningu!
Pośród tych reakcji wymienia się mechanizmy prowadzące do syntezy białek mięśniowych, kontrolujące poziom glukozy we krwi, czy ciśnienie tętnicze. Ogromne znaczenie ma zatem między innymi w kontekście aktywności fizycznej.
Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na magnez
Osoby uprawiające sport często sięgają po suplementy diety zawierające magnez, co z punktu widzenia fizjologii człowieka wydaje się być w pełni uzasadnione. Otóż aktywność fizyczna – czy pod postacią intensywnych treningów, czy długotrwałej pracy fizycznej – powoduje zwiększenie zapotrzebowania na magnez, który jest na bieżąco wykorzystywany przez organizm m.in. do wzmożonego przewodnictwa nerwowego związanego ze skurczami mięśni i pracą serca.
Schemat suplementacji w okresie okołotreningowym
Jeżeli trening odbywa się przy niezaburzonej wcześniej gospodarce magnezowej, jego suplementację należy umiejscowić w okresie potreningowym. Intensywne zużywanie magnezu przez organizm w czasie aktywności fizycznej powinno zostać zrekompensowane, aby umożliwić relaksację mięśni oraz żeby uniknąć mimowolnych i bolesnych skurczy.
Skutki niedoboru magnezu
Nieodpowiedni poziom magnezu może ponadto wiązać się z występowaniem nudności i wymiotów, ogólnym osłabieniem, zaburzeniami rytmu serca, czy migrenami. Zaburzenia te w dużym stopniu ograniczają zdolności psycho-fizyczne i możliwość prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Magnez przed i po treningu!
Jeżeli trening odbywa się po wykonywaniu innego rodzaju aktywności - pracy fizycznej lub umysłowej - warto rozważyć dodatkową suplementację magnezu również przed podejściem do treningu. W ten sposób można upewnić się, że wraz z czasem trwania treningu praca układu nerwowego i mięśniowego nie zostanie zaburzona z powodu „wyczerpania” rezerw magnezowych. Zasada ta najlepiej sprawdza się przy długotrwałych treningach wytrzymałościowych, kiedy dochodzi do intensyfikacji produkcji energii m.in. w krwinkach czerwonych czy mięśniach.
Wzbogacenie diety dodatkowym magnezem zarówno w okresie przed- jak i potreningowym należy rozważyć również w sytuacji zbyt niskiej podaży tego składnika mineralnego w codziennej diecie. Ryzyko niedoborów zwiększa się przy nieodpowiednio zbilansowanej diecie, czy przy niewystarczającej ilości wypijanej wody w ciągu dnia. Warto wtedy sięgnąć po dobrze przyswajalne formy magnezu takie jak cytrynian czy mleczan, aby szybko i skutecznie podnieść poziom tego niezbędnego elektrolitu. Nie tylko usprawni to pracę mięśni i układu nerwowego w trakcie treningu, ale również zapewni płynne przejście w fazę regeneracji potreningowej.
Źródło: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
DODANO:
12/11/2020
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://allnutrition.pl/images/g/mingfdsazsxcxz_638360646492422740.jpg
SFD