Większość osób uprawiająca sport, zapytana, co jest ważne, aby osiągać zadowalające wyniki w dyscyplinie, którą się zajmują, wskazałaby podstawowe czynniki: dobrze dobrany plan treningowy, poprawnie zbilansowana dietę, suplementy oraz odpowiednią regenerację. Dla przebiegu tego ostatniego procesu- regeneracji- niezwykle istotny jest sen.
- Czym jest melatonina?
- Walka z sezonową depresją
- Zdrowie oczu
- Refluks
W podniesieniu jakości snu i zasypiania bardzo pomocna okazuje się suplementacja melatoniną. Zresztą wpływ na proces nocnego odpoczynku to chyba jedno z pierwszych skojarzeń, jakie wiąże się z nazwą tego specyfiku. Jednak prozdrowotne działania melatoniny wcale nie ogranicza się tylko do oddziaływania na sen, ale od początku.
Czym jest melatonina?
Melatonina to hormon naturalnie produkowany w mózgu przez gruczoł nazywany szyszynką. Hormon ten nazywany jest często hormonem snu, gdyż informuje ciało, kiedy iść spać, a kiedy się obudzić. Wydzielanie tej substancji ściśle związane jest ze światłem, jakie dociera do organizmu. Im więcej światła, tym mniejsza produkcja hormonu i na odwrót. Związane jest to z naturalnym cyklem dobowym.
Ilość wydzielanej melatoniny uzależniona jest z resztą od większej ilości czynników niż tylko natężenie światła.
Wpływać na to może:
- wiek – im starszy organizm, tym mniej hormonu wydziela,
- stres,
- system zmianowy, w jakim pracujemy, który może rozregulować dobowy rytm organizmu i powodować wzrost kortyzolu (hormon stresu),
- zmiany stref czasowych,
- ilość światła, na jaką się wystawiamy- zbyt duża (światło sztuczne) w nocy lub zbyt mała (światło naturalne) w dzień.
Melatonina poza poprawą jakości snu może wspierać organizm na innych kierunkach.
Wymieńmy kilka z nich...
Walka z sezonową depresją
Depresja sezonowa, nazywana także sezonowym zaburzeniem afektywnym lub SAD, pojawia się najczęściej w okresie przejściowym pomiędzy porami roku jesieni i zimy (późna jesień, wczesna zima). Badania wskazują, że przyczyną występowania tego stanu może być zmiana natężenia światła słonecznego, która z kolei może wpływać na dobowy rytm organizmu. Melatonina bierze udział w regulacji tego właśnie rytmu, stąd niektóre badania sugerują, że przyjmowanie melatoniny w postaci suplementu, może łagodzić objawy sezonowej depresji.
Zdrowie oczu
Melatonina jest syntetyzowana w siatkówce oka. Proces ten jest regulowany przez zegary okołodobowe znajdujące się między innymi w neuronach siatkówki. Badania dowodzą, że melatonina ma istotny wpływ na ochronę siatkówki i może opóźniać zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), które jest związane z procesem starzenia się i jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku u osób starszych. Melatonina, reguluje ilość światła docierającego do fotoreceptorów, poprzez kontrolę pigmentacji oka.
Ponadto melatonina jest przeciwutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki.
Refluks
Przeprowadzone badania wskazują, że suplementacja melatoniny może zmniejszyć dyskomfort związany z refluksem przełyku, czyli cofaniem się kwasu żołądkowego do przełyku, objawiającego się między innymi jako zgaga. Melatonina bierze udział w blokowaniu wydzielania kwasu żołądkowego.
Wzbogacenie diety o suplementację melatoniną, może być skutecznym wsparciem dla organizmu nie tylko w przypadku problemów z zasypianiem. Warto korzystać z bogatej oferty tego typu środków, jakie można znaleźć u producentów i na półkach sklepowych.
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16399908/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20082715/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16948779/
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.