Urazy, przeciążenia czy bóle stawów zdarzają się nie tylko sportowcom. Problem ten dotyczy dużej części społeczeństwa. Na przełomie lat tryb życia stał się głównie siedzący. Siedzimy w pracy, w samochodzie, ma kanapie w domu, przed komputerem.
- Brak ruchu lub nadmierna aktywność
- Najlepsze suplementy
Brak ruchu lub nadmierna aktywność
Drastyczny spadek ruchu może mieć wpływ na jakość układu ruchu, w tym stawy. Jednocześnie nadmierny wysiłek na siłowni, nie poprzedzony odpowiednią rozgrzewką lub nieprawidłowe wykonywanie danego ćwiczenia również może nieść za sobą przykre konsekwencje.
Najlepiej dać o stawy zapewniając ciału dostosowany do możliwości organizmu ruch, zbilansowaną dietę i jednocześnie warto wspomóc się odpowiednią suplementacją.
Najlepsze suplementy
Na rynku znajdziemy szeroki wybór preparatów na stawy. Przyjrzyjmy się niektórym substancją w nich występujących.
Glukozamina
Jest to naturalny związek chemiczny, wytwarzany przez organizm z grupy aminocukrów. Najwięcej tej substancji znajduje się w stawach i chrząstkach.
Jedną z przyczyn zanikania (rozpadu) chrząstki stawowej w chorobie zwyrodnieniowej jest stan zapalny. Glukozamina może zmniejszać stan zapalny, a tym samym wspomóc ochronę chrząstki.
Przeprowadzone badania wskazują także, że przyjmowanie glukozaminy może wpłynąć na spowolnienie rozpadu kolagenu.
Kolagen
Kolagen jest białkiem, składnikiem skóry, chrząstek, ścięgien, naczyń krwionośnych, zębów i kości. Stanowi prawie jedną trzecią wszystkich białek w naszym organizmie. Kolagen występuje w ciele człowieka w ponad 16 typach. Kolagen typu II odpowiada za budowę m.in. chrząstki stawowej.
Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość wytwarzanego w organizmie kolagenu.
Przeprowadzone badania wskazują, że przyjmowanie preparatów zawierających hydrolizat kolagenu może wpłyną na zmniejszenie odczuwanego bólu stawów, a także na możliwość działania zwiększającego naturalną produkcję kolagenu w ciele.
MSM
MSM, czyli Metylosulfonylometan, to związek siarki. Badania wskazują, że związek ten działa silnie przeciwzapalnie, co ma szczególne zastosowanie przy artretyzmie i stanie zapalnym stawów. Wpływa on na zmniejszenie stresu oksydacyjnego i ilość cytokin, co w efekcie wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Chondroityna
Substancja ta podobnie do glukozaminy jest budulcem chrząstek. Przyjmuje się, że stosowanie tej substancji może przyczynić się do zmniejszenia rozpadu chrząstek. Wiele badań kliniczny wskazuje, że preparaty oparte o chondroitynę mogą zmniejszyć bolesność jak i sztywność stawów.
Boswelia
Jest to roślina pochodząca z Indii. Przeprowadzone badania sugerują, iż wyciąg z tej rośliny ma działanie przeciwzapalne, wpływa ona na zmniejszenie dolegliwości bólowych zarówno u osób z zwyrodnieniem jak i reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Kurkuma
Kurkuma jest popularną przyprawą w kuchni, jednak zastosowanie jej nie ogranicza się tylko do nadania smaku, lecz również przyczynia się do poprawy stanu zdrowia. Metaanaliza z 2016 roku wykazała, że substancja ta może stanowić ogromne we wsparcie terapii w walce z zapaleniem stawów. Kurkuma wykazuje działanie przeciwzapalne, co w efekcie przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych.
Imbir
To roślina- bylina, występująca w ok. 140 gatunkach. Imbir lekarski znany z właściwości prozdrowotnych był jedna pierwszych przypraw, jakie sprowadzone na stary kontynent z Azji. Związkiem, któremu imbir zawdzięcza działanie lecznicze, jest gingerol - olej występujący w korzeniu. To właśnie ta substancja odpowiada za działanie przeciwzapalne imbiru.
Badania wskazują działanie imbiru na zmniejszenie bólów stawów i ich sztywność u osób dotkniętych chorobą zwyrodnieniową stawów.
Jest wiele preparatów, bazujących na naturalnych składnikach, mogących pomóc w problemach z bolącymi stawami. Warto zatem rozważyć włączenie suplementacji któregoś z nich do swojej codziennej diety. Najlepiej skorzystać z gotowych zestawów, takich jak Collagen PRO lub Collagen Premium, które zawierają wymienione substancje.
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17257091/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23358550/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17270442/
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.