Niedobór cynku w Hashimoto i problemach z tarczycą
Mimo że tarczyca nie jest dużym gruczołem, to zbyt niska jej aktywność zaburzyć może funkcjonowanie całego organizmu. Zaburzenia te przekładają się nie tylko na stan zdrowia, ale również na wygląd zewnętrzny, czy samopoczucie psychiczne. Dla prawidłowej pracy tarczycy niezwykle istotne znaczenie ma stan odżywienia, a w szczególności wysokość poziomu podaży pierwiastków, takich jak jod, selen czy cynk.
- Skąd biorą się choroby tarczycy?
- Jak cynk wpływa na tarczycę?
- Ile cynku potrzebuje organizm?
Skąd biorą się choroby tarczycy?
Przyczyn chorób tarczycy nie można zakwalifikować do jednej kategorii. Zaburzeń tych jest kilka i każde z nich ma nieco odmienną etiologię.
Do najbardziej powszechnych jeszcze kiedyś zaliczało się niedoczynność związaną z niedoborami jodu. Kiedy jednak wprowadzono obowiązkowe jodowanie soli kuchennej w wielu krajach, problem ten udało się zlikwidować. Co ciekawe, nadmiar jodu również nie jest pożądany z punktu widzenia zdrowej tarczycy. Zbyt wysoka podaż tego pierwiastka prowadzić może do nadczynności, która powoduje szereg komplikacji fizjologicznych. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność, prowadzą do zapalenia tarczycy, które przejawia się powstaniem charakterystycznego zgrubienia, czyli wola na szyi. Nieprawidłowości w stanie odżywienia jodem wywołują choroby gruczołu tarczowego dlatego, że pierwiastek ten uczestniczy w syntezie hormonów trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4).
Ważną grupę schorzeń tarczycy stanowią również choroby autoimmunologiczne. Zalicza się do nich zapalenia typu Hashimoto oraz Graves. Pierwsze z nich podobne jest do niedoczynności tarczycy, gdyż dochodzi w nim do obumierania komórek produkujących hormony, natomiast w drugim dochodzi do nadprodukcji tychże hormonów, czyli nadczynności gruczołu tarczowego. Mówiąc o chorobach tarczycy, nie można nie wspomnieć jeszcze o jej nowotworach, chociaż spektrum czynników je wywołujących jest znacznie szersze niż tych, które prowadzą do nadczynności lub niedoczynności wydzielniczej.
Jak cynk wpływa na tarczycę?
Cynk jest pierwiastkiem, który uczestniczy w przebiegu setek przemian biochemicznych i fizjologicznych w organizmie. Bierze udział w syntezie oraz aktywności biologicznej wielu hormonów, w tym tyreoliberyny (TRH) i hormonu tyreotropowego (TSH). TRH pobudza wydzielanie TSH, natomiast TSH prowadzi do syntezy T3 i T4. Co więcej, cynk potrzebny jest do aktywacji enzymu dejodynazy, niezbędnej do przemiany T4 w T3, czyli formę działającą bezpośrednio na tkanki w organizmie. Cynk należy do najczęściej występujących niedoborów odżywczych u osób ze schorzeniami tarczycy.
Ile cynku potrzebuje organizm?
Cynk jest mikropierwiastkiem, którego organizm nie potrzebuje wiele, jednak wiele znaczy dla zdrowia. Szacuje się, że ludzie dorośli potrzebują co najmniej 8 mg cynku dziennie w przypadku kobiet oraz 11 mg w przypadku mężczyzn. Najlepszymi źródłami tego związku są produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięsa, podroby czy ryby. Kiedy dieta nie zaspokaja zapotrzebowania warto rozważyć zastosowanie suplementacji cynkiem pod postacią cytrynianiu lub glukonianu w kapsułkach, lub tabletkach.
DODANO:
27/09/2022
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://allnutrition.pl/images/g/mintgergergredgb_638339986235104099.jpg
SFD