Nietolerancje pokarmowe dotykają coraz więcej osób, a najczęściej spotykanymi są nietolerancje glutenu oraz laktozy. W przypadku ich wystąpienia zalecane jest stosowanie diet eliminacyjnych, w których to ograniczeniu ulegają składniki powodujące problemy zdrowotne.
- Nietolerancje, a alergie
- Odżywki i ich rola w diecie
- Nietolerancje nie są przeszkodą
- Nie musisz rezygnować z odżywek pochodzących z mleka
- Co wybrać? Białko serwatkowe bez laktozy czy białko roślinne?
Nietolerancje, a alergie
Nietolerancje pokarmowe w przeciwieństwie do alergii, nie powodują odpowiedzi układu immunologicznego, jednak mogą być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które objawiają się najczęściej w postaci wzdęć, bólu brzucha, biegunek, nudności czy uporczywych gazów.
Z tego też powodu bardzo ważny jest odpowiedni dobór artykułów spożywczych, z których skomponowany jest jadłospis, tak aby ograniczyć lub wyeliminować składnik diety, który jest przyczyną nietolerancji. Dużą uwagę należy zwracać na składy leków oraz produktów specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w tym na odżywki białkowe i suplementy diety, gdyż w ich recepturze mogą znajdować się składniki, których należy unikać.
Odżywki i ich rola w diecie
Skupimy się jednak w tym przypadku na bardzo popularnych odżywkach białkowych, które obecnie stosowane są nie tylko przez osoby aktywne, ale również osoby z zaburzeniami odżywiania, ludzi zapracowanych, u których wykorzystywany jest ten produkt jako element szybkich do przygotowania koktajli, czy przez osoby starsze, które uzupełniają w ten sposób niedobory białka. Uniwersalność stosowania odżywek białkowych sprawia, że wykorzystywane są w jadłospisach wielu grup osób.
Nietolerancje nie są przeszkodą
Najważniejszym aspektem jest świadomość, co dokładnie powoduje problemy zdrowotne oraz jakiego składnika diety należy unikać w recepturach. Rozwój technologii żywności oraz coraz większy wybór surowców do produkcji odżywek białkowych sprawił, że wiele osób mimo ograniczeń nie jest zmuszona zrezygnować z odpowiedniej suplementacji i wsparcia diety.
Nie musisz rezygnować z odżywek pochodzących z mleka
W przypadku występowania nietolerancji laktozy, która jest cukrem mlecznym, w pierwszej kolejności przychodzi myśl o wyeliminowaniu odżywek pochodzących z mleka. Jednak nie jest to konieczne. Poprawnym wyborem będą odżywki białkowe które, mimo iż składają się z białka serwatkowego, pochodzącego z mleka występują również w wersji bez laktozy. Dzieje się tak, gdyż na poziomie produkcji dochodzi do enzymatycznego rozłożenia laktozy do cukrów prostych, czyli glukozy i galaktozy, które już nie powodują występowania nieprzyjemnych dolegliwości.
Co wybrać? Białko serwatkowe bez laktozy czy białko roślinne?
Białko serwatkowe bez laktozy charakteryzuje bardzo wysoka biodostępność, jest ono zasobne w aminokwasy egzogenne i wyróżnia je bardzo dobra rozpuszczalność i smakowitość. Ciekawym rozwiązaniem dla fanów odżywek białkowych pochodzenia zwierzęcego może być również odżywka białkowa jajeczna, którą również charakteryzuje wysoka wartość biologiczna i udział aminokwasów egzogennych. Jednak coraz częstszym wyborem wśród osób z nietolerancjami są produkty wegańskie, bazujące na roślinnych źródłach protein np. białku sojowym, konopnym czy drożdżowym.
Mając nietolerancję pokarmową, należy przy wyborze odżywki białkowej dokładnie przeanalizować skład produktu oraz znaleźć deklaracje producenta co do nieobecności glutenu lub laktozy. Na wielu popularnych preparatach standardem jest umieszczanie nie tylko pełnego składu, ale również informacji czego nie znajdziemy w danym produkcie, mowa m.in. czy wykorzystano składniki GMO, czy olej palmowy.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.