Problemy z kontrolą ciśnienia tętniczego stanowią większe wyzwanie dla publicznej służby zdrowia, aniżeli mówią statystyki. Otóż wiele osób żyje z nadciśnieniem, nie zdając sobie z tego sprawy, aż do momentu wystąpienia poważniejszych zaburzeń krążeniowych.
Głównym problemem wydaje się być nadmierna ekspozycja na czynniki stresogenne i kiepską dietę oraz zbyt małe zaufanie do prozdrowotnego działania substancji pochodzenia naturalnego. Dobrym przykładem jest tutaj spirulina.
- Czym jest spirulina?
- Jaki skład odżywczy ma spirulina?
- Czy spirulina obniża ciśnienie?
Czym jest spirulina?
Wielu naukowców twierdzi, że ludzie wiedzą obecnie więcej na temat otaczającego Ziemię kosmosu, aniżeli na temat oceanów i mórz. Cały czas odkrywane są bowiem organizmy żywe, które zasiedlają największe na świecie zbiorniki wodne. Przykładem na to jest jedno z odkryć lat 40. XX wieku, a mianowicie odkrycie spiruliny.
Spirulina to cyjanobakteria (zalicza się do sinic), która podobnie jak rośliny przeprowadza fotosyntezę. Jest pewnego rodzaju łącznikiem pomiędzy królestwem bakterii a królestwem roślin. Ponadto zawiera barwniki cyjanowe i karotenowe, przez co charakteryzuje się niebiesko-zielonym zabarwieniem. Nazwę zawdzięcza nieco skręconej postaci fizycznej, w jakiej występuje. Spirulina pozyskiwana jest z wód zarówno słodkich, jak i słonych, w klimacie ciepłym.
Jaki skład odżywczy ma spirulina?
Mimo że spirulina jest niezwykle prosta w swojej budowie, dostarczać może do organizmu szereg substancji odżywczych. Wykazuje tak dużą gęstość odżywczą, że posłużyła do produkcji suplementów diety dla pracowników Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Spirulina może być źródłem białka, gdyż zawiera nawet do 70 g protein na 100 g produktu, przy czym warto zaznaczyć, że wahania międzygatunkowe w tej kwestii mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent.
W składzie spiruliny występuje również żelazo, magnez i potas oraz liczne antyoksydanty, głównie fikocyjaniny, czy kwasy fenolowe i flawonoidy. Za składem tym idą liczne właściwości prozdrowotne. Istnieją przesłanki pochodzące z różnych modeli badawczych wskazujące na potencjał spiruliny w kierunku łagodzenia m.in. zaburzeń glukozowo-insulinowych, lipidowych, czy zaburzeń kontroli ciśnienia tętniczego.
Czy spirulina obniża ciśnienie?
W jednym z przeglądów naukowych, a dokładniej w meta-analizie badań naukowych spiruliny przeprowadzonych z udziałem ludzi, wykazano, że działa ona obniżająco wobec zarówno ciśnienia skurczowego, jak i rozkurczowego, a efekt ten jest szczególnie widoczny u osób z nadciśnieniem. Badania spełniające kryteria niezbędne do sporządzenia takiej analizy w sposób rzetelny uwzględniały stosowanie spiruliny w postaci suplementu diety w dawkach 1 – 8 g przez 2 – 12 tygodni.
Włączenie jej do diety osób z predyspozycjami do nadciśnienia może być pomocnym wsparciem układu sercowo-naczyniowego. Efekt ten osiągany jest m.in. dzięki zawartości elektrolitów, takich jak potas i magnez, antyoksydantów, a także aktywnych biologicznie peptydów wpływających między innymi na rozluźnienie naczyń krwionośnych. Osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem i / lub stosujące leki regulujące ciśnienie suplementację powinny skonsultować z lekarzem specjalistą oraz dietetykiem.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.