Tauryna dawkowanie - ile tauryny dziennie stosować?
Zawartość tauryny w organizmie charakterystyczna jest dla tkanek podlegających zmianom poziomu pobudliwości, takich jak nerwy i mięśnie. Należy do beta-aminokwasów i zawiera w swej cząsteczce siarkę, a naturalnie występuje głównie w mięsach oraz owocach morza. Często spotyka się dodatek tauryny na przykład w energy-drinkach czy suplementach diety dla sportowców. W pewnym stopniu wytwarzana jest ona przez organizm, jednak muszą do tego zostać zużyte inne aminokwasy.
- Funkcje tauryny w organizmie
- Dzienne dawki tauryny
- Podaż tauryny a zdrowie i wydolność
Funkcje tauryny w organizmie
Chociaż tauryna ma niewielki wpływ na bilans azotowy organizmu (a mówiąc prościej - stan odżywienia białkiem) to pełni szereg ważnych funkcji fizjologicznych. Jest jednym z głównych aminokwasów wolnych krążących w organizmie, co w pewnym stopniu świadczy o jej wyjątkowości, gdyż większość aminokwasów występuje pod postacią bardziej złożoną, np. peptydów oraz białek. Moduluje poziom wapnia w mięśniach, co przekłada się na większą efektywność ich skurczów.
Co ciekawe, dzięki swojemu działaniu antyoksydacyjnemu, może również optymalizować zaopatrywanie mięśni w ATP, co ma duże znaczenie w prewencji zmęczenia. Odkryto również potencjał tauryny w kontekście kontroli prawidłowej pracy serca i funkcjonowania naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, również kontroli ciśnienia tętniczego. Warto również wspomnieć o działaniu tauryny hamującym nadmierną pobudliwość układu nerwowego, co korzystne może być m.in. z punktu widzenia nastroju czy skupienia uwagi.
Dzienne dawki tauryny
Tauryna jest związkiem, w który szczególnie zasobne są odzwierzęce produkty spożywcze, a dokładniej organizmy morskie. Najbogatszymi źródłami tego aminokwasu są małże, ośmiorniczki i kałamarnice, jednak dostarcza go również drób (głównie części takie jak udka) i chude ryby. Nieco niższą zawartością charakteryzują się mięsa takie jak wieprzowina czy wołowina. Zwyczajowa dieta niewegetariańska dostarcza 40 – 400 mg tauryny dziennie, jednak osoby ze słabo urozmaiconymi jadłospisami z reguły dostarczają do organizmu dawki z dolnego zakresu tego przedziału.
Zawartość omawianego aminokwasu w energy-drinkach i suplementach diety niekiedy dochodzi do nawet 3 g na porcję. Z racji tego, że tauryna częściowo może być wytwarzana z innych aminokwasów, nieznane jest ogólne ludzkie zapotrzebowanie na ten związek. Badania naukowe sugerują jednak, że poziom spożycia przez osoby zdrowe sięgający nawet 10 g dziennie może być uznawany za bezpieczny.
Podaż tauryny a zdrowie i wydolność
Najwięcej istotnych dowodów na prozdrowotne działanie tauryny istnieje w kontekście zwalczania nadciśnienia. W dwóch dużych przeglądach badań, w których analizowano właściwości omawianego aminokwasu, zaobserwowano, że spożywanie go w ilościach 1 – 6 g przez okres do 12 tygodni może wywołać spadek ciśnienia tętniczego średnio o 3mmHg (słupka rtęci). Co więcej, stosowanie tauryny przez około 8 tygodni korzystnie może wpłynąć na markery stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego związanego np. ze złą dietą przy otyłości.
Działanie antyoksydacyjne pewne znaczenie ma również z punktu widzenia dbania o wydolność organizmu. Tauryna wydaje się działać korzystnie na efektywność sportową szczególnie u osób uprawiających dyscypliny ekstremalnie wytrzymałościowe. Z reguły jednak w sporcie stosuje się dawki tauryny nieprzekraczające 2 g na porcje.
DODANO:
15/07/2022
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://allnutrition.pl/images/g/mintrewwwwww_638342646121510331.jpg
SFD