Artykuły

Co to jest ekstrakt ze skrzypu polnego?

Preparaty oparte o roślinne ekstrakty, w tym ekstrakt skrzypu polnego, zyskują coraz większą popularność zarówno w środkach jedno-, jak i wieloskładnikowych. Skrzyp polny jest rośliną wieloletnią, która ma swoje miejsce w europejskiej farmakopei, czyli spisie roślin o potencjalnym zastosowaniu terapeutycznym. W tradycyjnej medycynie wykorzystuje się jego części zielone, które zawierają liczne związki aktywne biologicznie.

Czym jest skrzyp polny?

Skrzyp należy do bardzo charakterystycznej i jednej z najstarszych grupy roślin. Jest ona charakterystyczna, gdyż sprawia pewną trudność klasyfikacyjną – zanim stworzyły odrębną grupę, ich cechy łączone były z cechami paproci. Ich części zielone (których więcej jest jesienią), są mocno rozgałęzione i aktywne fotosyntetycznie i to właśnie one wykorzystywane są do ekstrakcji do celów medycznych. Skrzyp polny jest rośliną natywną dla północnej półkuli kuli ziemskiej i rośnie zarówno w krajach Europy, jak i dużej części Azji, czy Ameryki Północnej. Porasta tereny wilgotne i mokre najczęściej niedaleko rzek i strumyków.

Jakie właściwości ma skrzyp polny?

Do najbardziej znanych i prozdrowotnych związków zalicza się flawonoidy, kwasy flawonowe, alkaloidy, fitosterole, taniny i terpeny, a także krzem. Związki te wykazują potencjał antyoksydacyjny i sprzyjać mogą wielu aspektom zdrowia człowieka. Dużą uwagę poświęca się zawartości w skrzypie polnym krzemu w postaci krzemionki. Sprzyja on wchłanialności wapnia z diety, a także syntezie kolagenu.

Do innych cennych właściwości skrzypu zalicza się działanie ochronne w infekcjach układu moczowego, działanie diuretyczne i wspierające terapię chorób serca, a także chorób skóry. Ponadto związki aktywne biologicznie czynne w omawianej roślinie sprzyjać mogą relaksacji naczyń krwionośnych, wykazywać aktywność antybakteryjną, a także neuroprotekcyjną.

Nutrikosmetyk o działaniu pielęgnacyjnym – zawiera skrzyp polny

Kiedy i jak stosować skrzyp?

Skrzyp polny stosuje się głównie w formie ekstraktów. Zawarta w nich krzemionka może być przydatna dla osób, które pragną wzmocnić kości, zęby oraz tkanki miękkie, takie jak skóra. Z tego względu szczególnie polecany może być m.in. dla osób starszych, czy niedbających o zbilansowaną dietę.

Właściwości diuretyczne i rozluźniające naczynia krwionośne, a także antyoksydacyjne z kolei przydatne mogą być z punktu widzenia regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu i prewencji oraz leczenia m.in. chorób serca. W przypadkach tych, a także licznych innych, ekstrakt ze skrzypu stosuje się w dawkach sięgających kilkuset miligramów dziennie (najczęściej jest to ekstrakt wystandaryzowany na zawartość krzemionki).

Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close