Łatwiej zapobiegać niż leczyć… niby każdy o tym wie, ale nie każdy pamięta i podejmuje odpowiednie działania. O ile w rutynie wyczynowych sportowców profilaktyka i regeneracja jest traktowana z tą samą powagą co trening, to w przypadku osób trenujących amatorsko, kwestie te są najczęściej zaniedbywane.
Niestety nie możemy zapobiec wszystkim kontuzjom, jednak możemy poważnie ograniczyć ich ilość, a także przyspieszyć powrót do formy. Dzięki odpowiedniej profilaktyce mamy również możliwość zachować sprawność i urodę na długie lata.
Po co nam preparaty kolagenowe?
Kolagen jest składnikiem budującym tkanki łączne, które tworzą ścięgna, więzadła, skórę i mięśnie. Jest on także elementem struktury kości. Mało osób jednak wie, że odgrywa on także swoją rolę w utrzymaniu zdrowia mózgu, serca oraz jelit, a także naczyń krwionośnych. Kolagen możemy dostarczać w postaci tradycyjnej żywności, jednak nie jest to forma tak wydajna, jak ma się to w przypadku kolagenu hydrolizowanego dostępnego w postaci suplementów. Hydrolizowany kolagen wchłania się znacznie łatwiej i jest bardziej skuteczny niż kolagen znajdujący się w żywności.
Preparaty kolagenowe a jakość skóry
Kolagen jest podstawowym składnikiem naszej skóry, który zapewnia jej elastyczność i nawilżenie. Obniżenie poziomu kolagenu prowadzi do wysuszenia skóry i powstawania zmarszczek. Przyjmowanie kolagenu może opóźnić starzenie skóry i zredukować głębokość zmarszczek.
Preparaty kolagenowe a problemy ze stawami
Niski poziom kolagenu prowadzi z czasem do choroby zwyrodnieniowej stawów, co skutkuje bólem podczas aktywności i może przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych. Przyjmowanie kolagenu redukuje stany zapalne i ból a tym samym może pozwolić na szybszy powrót do aktywności fizycznej.

Preparaty kolagenowe a zdrowie kości
Badania naukowe dowiodły, że suplementacja kolagenem może opóźnić „rozpad kości”, który skutkuje osteoporozą. Osoby, które przyjmują kolagen wraz z wapniem, mogą liczyć na wzrost gęstości mineralnej kości.
Preparaty kolagenowe a serce i układ krwionośny
Białka kolagenowe budują strukturę tętnic, dlatego niedostateczna ilość kolagenu może spowodować, że tętnice staną się słabsze i kruche. Niedobór kolagenu przyczynia się do miażdżycy, zwężenia tętnic, a w konsekwencji do zawału, a nawet udaru mózgu.
Za co jeszcze odpowiada kolagen?
Odpowiedni poziom kolagenu w diecie jest istotny dla stanu naszych paznokci i włosów.
Wielu lekarzy uważa, że przyjmowanie suplementów kolagenowych pomaga w terapii zespołu nieszczelnych jelit.
Zauważono, że suplementacja kolagenem może mieć wpływ na nastrój i redukcję lęku.
Które preparaty kolagenowe są najlepsze?
Jeśli Twoim celem jest wszechstronne wsparcie aparatu ruchu, to warto postawić na preparaty kompleksowe, gdyż oferują one znacznie szersze działanie niż sam kolagen. Takie połączenia sprzyjają obniżeniu stanu zapalnego i tym samym towarzyszącym odczuciom bólowym. Dodatkowe związki i minerały, mogą wpłynąć na lepszą syntezę kolagenu i optymalne wykorzystanie go przez organizm. Mogą też działać synergistycznie. Jakie związki powinien zawierać dobry preparat kolagenowy? Oprócz kolagenu należy szukać MSM, glukozaminy, kurkumy, boswelii, kapsaicyny, kwasu hialuronowego, witaminy C, wapnia, manganu oraz witaminy K i D. Taki zestaw wydaje się optymalny.