Artykuły

Ćwiczenie na czczo: Co najpierw trening czy śniadanie?

Wybór pory na trening jest przywilejem niewielu osób, zazwyczaj czas na ćwiczenia dopasować należy do rozkładu zajęć w ciągu dnia. Swobodę wyboru zazwyczaj ograniczają m.in. aspekty zawodowe, edukacyjne czy rodzinne i towarzyskie. Osoby, które zmuszone są do trenowania rano, lub po prostu lubią robić to o tej porze, często stają przed jeszcze jednym dylematem. Dylemat ten dotyczy jedzenia okołotreningowego, a zwłaszcza przedtreningowego.

Zalety treningu „na pusty żołądek”

Pominięcie śniadania przed wykonaniem treningu może być świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto spieszy się z wykonaniem porannych ćwiczeń. Niekiedy bowiem lepiej jest zjeść bardzo mało lub wręcz wcale, aniżeli zmagać się z problemami żołądkowo-jelitowymi w trakcie wysiłku fizycznego o wysokiej intensywności.

Spożycie śniadania około 20 – 30 minut po przebudzeniu i odczekanie na spokojne go przetrawienie może niekiedy zabrać ponad godzinę z doby. Jeśli czas ten ulegnie skróceniu i śniadanie zostanie spożyte „na siłę”, może okazać się, że przy szczytowej intensywności jednostki treningowej dojdzie do nudności, uczucia przelewania się w żołądku, czy wzdęć oraz wymiotów i biegunek.

Przedłużający się stan, w którym do organizmu nie są dostarczane kalorie, a zwłaszcza węglowodany, sprzyja wydzielaniu adrenaliny i noradrenaliny przez nadnercza, czego konsekwencją jest pobudzenie układu nerwowego. Dzięki temu uzyskać można lepszą koncentrację podczas intensywnych ćwiczeń.

trening kobieta

Zalety treningu po śniadaniu

Treningi po śniadaniu z pewnością pozwalają na wykonywanie dłuższych treningów i z większą intensywnością. Dostarczenie do organizmu zarówno węglowodanów, jak i białek, pozwala bowiem na optymalizację pracy mięśni i ich ochronę, dzięki czemu można „dać z siebie” nieco więcej, niż na czczo. Węglowodany regulują poziom mięśniowego glikogenu, czyli wewnątrzmięśniowych zasobów cukrowców, które stanowią ważną rezerwę energetyczną. Białka z żywności dostarczają z kolei aminokwasy zapewniające ochronę przed mikrouszkodzeniami (kojarzonymi z tzw. zakwasami) i pobudzające syntezę białek mięśniowych.

Idealne uzupełnienie każdego wysiłku fizycznego i treningu

Ćwiczyć na czczo czy po śniadaniu?

To, czy lepiej jest ćwiczyć na czczo, czy po śniadaniu, zależne jest od szeregu czynników. Decydujący wpływ może mieć tu codzienny plan dnia oraz cele treningowe. Treningi na czczo najbezpieczniejsze wydają się być przy wysiłkach charakteryzujących się krótkim czasem trwania i średnią lub zmienną intensywnością. Treningi na czczo u osób początkujących z reguły nie powinny trwać dłużej niż 1 godzina, bowiem szybko może dojść do zmęczenia.

Osoby, które znają już lepiej swoją wydolność i metabolizm energetyczny, mogą z powodzeniem wykonywać dłuższe treningi bez spożywania pokarmu, jednak może okazać się to nieoptymalne dla rozwoju w dłuższej perspektywie czasu.

Trenowanie na czczo z pewnością najłatwiej przyjdzie osobom na dietach ketogenicznych, czy dietach typu Intermittent-fasting. Trenując zarówno na czczo, jak i po śniadaniu, należy przykuć dużą uwagę do podaży wody i elektrolitów, które do organizmu dostarczane powinny być stopniowo i w niewielkich ilościach.

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close