Artykuły

Czy kreatyna jest bezpieczna? Jakie ma skutki uboczne?

Kreatyna jest numerem jeden wśród wszystkich suplementów dla sportowców i osób aktywnych. Jednak, pomimo popartych badaniami korzyści, niektórzy ludzie unikają kreatyny, ponieważ obawiają się, że jest ona szkodliwa dla zdrowia. Czy stosowanie kreatyny jest bezpieczne?

Jakie są jego rzekome skutki uboczne stosowania kreatyny?

Wokół kreatyny narosło wiele mitów. Niektórzy ludzie wierzą, że kreatyna jest sterydem anabolicznym, że nie jest odpowiednia dla kobiet i nastolatków, że powinna być stosowana jedynie przez profesjonalnych sportowców. Co więcej, wiele osób obawia się przyjmowania kreatyny, gdyż według obiegowej opinii, jej stosowanie powoduje uszkodzenie nerek i wątroby, wzrost masy ciała, wzdęcia i problemy trawienne. Tymczasem fakty są zupełnie odmienne. Międzynarodowe Towarzystwo Żywienia Sportowego uważa kreatynę za wyjątkowo bezpieczną i uważa ją za jeden z najlepszych, ogólnodostępnych suplementów sportowych.

Co daje  kreatyna?

Kreatyna znajduje się w naszym ciele, a 95% zmagazynowane jest w mięśniach. Kreatyna może być pozyskiwana z diety, z produktów takich, jak mięso i ryby. Zwykle jednak dieta nie pozwala na zmaksymalizowanie zapasów kreatyny w mięśniach. Tymczasem, podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności zmagazynowana kreatyna pomaga mięśniom wytwarzać więcej energii. Dzięki temu ćwiczenia są bardziej efektywne i przynoszą lepsze efekty.

Liczne badania sugerują, że kreatyna oferuje potężne korzyści nie tylko pod kątem siły mięśni, ale również dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim wpływ kreatyny na funkcjonowanie naszego mózgu. Przyjmowanie suplementów kreatyny zwiększa zasoby fosfokreatyny w mózgu, co wpływa na jego sprawniejsze funkcjonowanie, lepszą pamięć i może również zapobiegać chorobom neurologicznym.

monohydrat

Jak wpływa na nerki i wątrobę?

Kreatyna może nieznacznie podnieść poziom kreatyniny we krwi. Jednak fakt, że kreatyna podnosi poziom kreatyniny, nie oznacza, że szkodzi wątrobie lub nerkom. Żadne z dotychczas przeprowadzonych badań na zdrowych osobach nie wykazało, aby kreatyna w jakikolwiek sposób szkodziła nerkom lub wątrobie.

Czy kreatyna powoduje problemy z trawieniem?

Podobnie, jak w przypadku wielu suplementów lub leków, nadmierne dawki mogą powodować problemy trawienne. Z tego względu zaleca się przyjmowanie w jednej dawce około 5 g kreatyny. Przy przyjmowaniu większych ilości, warto rozłożyć ją na kilka mniejszych porcji w ciągu dnia.

W przypadku osób wrażliwych może pojawić się dyskomfort, gdy kreatyna przyjmowana jest na czczo. Wówczas warto przyjąć ją po posiłku.

Generalnie jednak, badania nie wykazały, aby przyjmowanie kreatyny w zalecanej dawce wpływało na problemy ze strony układu pokarmowego.

Czy kreatyna wpływa na wzrost wagi?

Przyjmowanie kreatyny może wpływać na  wzrost wagi. Jednak przyrost masy ciała jest spowodowany zwiększonym wzrostem mięśni i zwiększeniem ich nawodnienia, a nie wzrostem tkanki tłuszczowej.

Co warto zapamiętać?

Kreatyna jest jednym z najbardziej skutecznych, a jednocześnie bezpiecznych suplementów sportowych.

Suplementacja kreatyną zapewnia wiele korzyści zarówno dla budowy i siły mięśni, efektywności treningowej, jak również dla ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, funkcjonowania mózgu i prewencji chorób neurologicznych.

Tagi

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close