Artykuły

Czy kreatyna w tabletkach, kapsułkach jest dobra?

Kreatyna należy do najbardziej rozpoznawalnych i poważanych suplementów dla sportowców. Jest to aminokwas charakterystyczny dla mięs, ale najczęściej jednak stosuje się ją pod postacią specjalistycznych preparatów. Dostępne one są zarówno w formie proszku, jak i kapsułek / tabletek, umożliwiając dobór formy najwygodniejszej dla siebie.

Właściwości ergogeniczne kreatyny

Wśród wszystkich aminokwasów występujących w produktach spożywczych, to kreatyna „zgarnęła” największą sympatię w środowiskach sportowców i osób aktywnych fizycznie. Nie stało się tak bez powodu. Otóż jest ona jednym z elementów mięśniowego systemu energetycznego, który pozwala na skurcze mięśni niezbędne do wygenerowania mocy.

Kreatyna należy do związków chemicznych, które zużywane są na poczet wysiłku fizycznego w pierwszej kolejności. Kiedy organizm jest dobrze nasycony tym związkiem, zarówno nagła, jak i zaplanowana aktywność fizyczna nie są w stanie takiego organizmu „zaskoczyć” i doprowadzić do przedwczesnego zmęczenia. Kreatyna jest potrzebna zarówno przy krótkotrwałych wysiłkach wymagających dużych nakładów siły, jak i przy długotrwałych, z wytrzymałością jako elementem niezbędnym.

CREATINE MONOHYDRATE XTRACAPS 400 KAPSUŁEK

Dawkowanie kreatyny

Dla osób o znikomej aktywności fizycznej wystarczające może być spożywanie około 200 – 300 g wołowiny, wieprzowiny lub ryb dziennie oraz zaspokajanie całkowitego zapotrzebowania na białko (1,0 – 1,2 g / kg m.c.). Jeżeli jednak podejmuje się regularną aktywność fizyczną i ma się na celu optymalizację wydolności, wtedy dawkowanie powinno się zwiększyć.

Szacuje się, że osoba dorosła systematycznie angażująca się w sport lub rekreację może potrzebować średnio 0,1 g kreatyny na 1 kg masy ciała, co najczęściej daje widełki 5 – 10 g kreatyny dziennie. Tutaj również należy dbać o odpowiedni poziom białka w diecie, który z kolei powinien sięgać 1,6 – 2,0 g / kg m.c. Dawkowanie takie może pozwolić na uzyskanie większej efektywności zarówno w biegach, pływaniu, jak i sportach zespołowych, czy siłowych i wielu innych, a także sprawniejszej regeneracji.

Wybór preparatu z kreatyną

Dzięki temu, że kreatyna przeszła liczne badania, dostępne są obecnie w sklepach różne jej postacie, które dobrać można do indywidualnych preferencji i potrzeb. Jednym z kryteriów wyboru odpowiedniego dla siebie produktu jest wygoda stosowania. Pod tym względem najlepsze uznaje się tabletki i kapsułki. Pozwalają one na precyzyjne dawkowanie oraz łatwo jest je zabrać ze sobą w dowolne miejsce.

Nie wymagają naczyń do mieszania, wystarczy je popić wodą lub innym płynem. Kreatyna w tabletkach lub kapsułkach jest równie dobra, jak ta w proszku, jednak może uwalniać się do krwioobiegu nieco wolniej. Dla większości osób nie będzie to miało przełożenia na końcowe efekty stosowania tego aminokwasu, jednak można na to zwrócić uwagę np. u osób z zaburzeniami wchłaniania, czy osób, które bardzo nie lubią przełykania takich preparatów, a stosują jeszcze kilka innych, niedostępnych w proszku.

Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close