Artykuły

Czy magnez można brać cały rok?

Aby przez cały rok móc cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją psycho-fizyczną należy każdego dnia do organizmu dostarczać kilkadziesiąt związków chemicznych, które to pełnią funkcje budulcowe lub regulacyjne. Jednym ze związków, których nie potrzeba na co dzień dużo, jednak jest zarówno budulcem tkanek, jak i regulatorem przemian biochemicznych i fizjologicznych, jest magnez. Pierwiastek ten należy do elektrolitów i charakteryzuje się bardzo szybkim tempem „zużywania” w tkankach, szczególnie mózgu, nerwach obwodowych i mięśniach.

Na co wpływa magnez?

Magnez dzięki temu, że jest elektrolitem i uczestniczy w przewodzeniu sygnałów pomiędzy komórkami, pełni całe spektrum funkcji w organizmie. Uczestniczy w komunikacji układu nerwowego z mięśniami szkieletowymi oraz sercem i naczyniami krwionośnymi.

Dzięki temu umożliwia prawidłowy przebieg skurczy mięśni, regularną pracę serca czy ciśnienie krwi adekwatne do stanu fizjologicznego. Wpływa na relaksację zarówno od strony nerwowej, jak i mięśniowej, dzięki czemu przydatny jest m.in. w problemach z tolerancją stresu, czy kłopotach z zasypianiem. Poza tym magnez niezbędny jest do syntezy białek i hormonów oraz DNA, a także do budowania kości.

Ile czasu stosować magnez?

Organizm potrzebuje magnezu codziennie, cały rok. Lekko wahać się może tylko poziom dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. U osób dorosłych oscyluje wokół 320 mg dla kobiet i 420 mg dla mężczyzn. Większe ilości potrzebne są m.in. w dni z wysoką temperaturą powietrza, przy wysokim poziomie aktywności fizycznej oraz umysłowej, a także podczas okresów dużego obciążenia stresem. Dużo magnezu potrzebne jest również przy diecie obfitującej w sól, która w nadmiarze prowadzi do nadciśnienia tętniczego.

W zależności od tego, jak wygląda codzienna dieta, a także tego, jak często przytrafiają się dni z czynnikami zwiększającymi zapotrzebowanie na magnez, można stosować ten pierwiastek pod postacią suplementu cyklicznie lub cały rok. O suplementacji szczególnie powinny pamiętać osoby, które unikają wód wysokozmineralizowanych, warzyw liściastych oraz strączkowych, czy zbóż, orzechów i nasion, a jednocześnie swoje jadłospisy opierają o produkty o wysokim stopniu przetworzenia, gotowe do zjedzenia.

Z czym brać magnez?

Magnez wykazuje kooperacje z licznymi substancjami spośród substancji chemicznych, jednak najwyraźniejsze wydają się one być z innymi pierwiastkami. Z wapniem magnez buduje kości, z cynkiem reguluje aktywność układów hormonalnego, nerwowego i odpornościowego, a z potasem bierze udział w regulacji ciśnienia tętniczego, czy skurczy mięśni.

Połączenie magnezu z wapniem szczególnie cenne może być w osteoporozie, z cynkiem przy infekcjach, natomiast z potasem przy nadciśnieniu, cukrzycy i zespole metabolicznym. Magnez można brać razem z posiłkami lub po nich, z reguły nie stosuje się go na czczo. Warto całodzienną porcję magnezu rozłożyć na mniejsze porcje, gdyż zapewnia to optymalną przyswajalność i efektywność działania.

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close