Artykuły

Czy można brać magnez i potas razem?

Niektóre pierwiastki mineralne są wręcz stworzone po to, aby w ludzkim organizmie współpracować, natomiast inne stanowią swoje całkowite przeciwieństwo. Do tych pierwszych zaliczyć można na przykład żelazo i miedź, natomiast w drugiej kategorii bez wątpienia znajduje się żelazo wraz z wapniem. Pewne interakcje obserwuje się również wśród składników mineralnych, które zaliczają się do elektrolitów, czego doskonałym przykładem jest kooperacja magnezu z potasem.

Rola elektrolitów w komórkach

Stężenia pierwiastków mineralnych będących elektrolitami w płynach wewnątrz- i zewnątrzkomórkowych decydują między innymi o objętości czy kształcie komórek oraz przepuszczalności błon komórkowych.

Różnice stężeń i ich zmiany odpowiedzialne są m.in. za wywoływanie potencjałów czynnościowych, czyli pewnego rodzaju impulsów, które przewodzą sygnały elektryczne i biochemiczne pomiędzy komórkami. Sygnały takie regulują m.in. rytmiczną pracę serca czy komunikację mózgu z mięśniami szkieletowymi. W płynach pozakomórkowych w stanie fizjologicznym występuje przede wszystkim sód i chlor, natomiast wewnątrz komórek przeważa potas i magnez.

Niedobory magnezu i potasu

Zbyt niski poziom podaży magnezu i potasu z dietą jest jednym z istotnych czynników wpływających na rozwój nadciśnienia tętniczego oraz związanego z nim uszkodzenia tkanek, np. w obrębie nerek czy układu nerwowego. Niedobory tych pierwiastków często obserwuje się u osób, które zaniedbują swoją dietę i spożywają zbyt duże ilości produktów wysokoprzetworzonych, a unikają świeżych owoców i warzyw.

Niski poziom konsumpcji magnezu i potasu często obserwuje się u osób, które regularnie sięgają po słone i słodkie przekąski, fast-foody, czy tosty i kanapki bez warzyw, a ze sporą ilością wędlin i serów oraz sosów. W organizmie dochodzi wtedy do nadmiaru sodu i chloru w płynie zewnątrzkomórkowym, które to zaczynają przenikać do wnętrza komórek, prowadząc do wzrostu ich objętości i potencjalnych uszkodzeń w skrajnych warunkach.

UWAGA! Do sytuacji takiej dojść może też między innymi przy gwałtownym przewodnieniu organizmu. Jest to jedna z przyczyn, dla których zbyt szybkie nawodnienie zbyt dużą ilością płynów może nawet być śmiertelne i dla których bezpieczniej jest nawadniać się płynami z dodatkiem węglowodanów, takich jak proszki typu carbo.

Suplement diety składający się z trzech różnych form magnezu wzbogacony o potas

Stosowanie magnezu z potasem razem

Bez wahania można brać magnez wraz z potasem, a wręcz jest to zalecane. Szczególne znaczenie magnez z potasem mają między innymi po posiłkach, które obfitują w sól, a w których brakuje warzyw i owoców czy orzechów, nasion oraz zbóż.

Suplementowanie diety obydwoma związkami ma sens również w upalne dni czy dni z wysokim poziomem aktywności zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Najbogatszymi spożywczymi źródłami obu pierwiastków jednocześnie są m.in. ziemniaki czy nasiona warzyw strączkowych. Produkty te są też ważnymi źródłami witaminy B6, stąd też często witamina ta towarzyszy magnezowi i potasowi w suplementach diety.

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close